Pátek 27. květen 2022
Svátek má Valdemar

Ústecký kraj – Jezero Most a jezero Milada. Dvě rozsáhlé vodní rekultivace krajiny po těžbě hnědého uhlí. Dokončeny byly nedlouho po sobě, každé z jezer ale nabízí návštěvníkům něco jiného.

O něco dříve zpřístupněná Milada je spíše přírodnějšího charakteru, jezero Most hlavně v prostoru hlavních pláží nabízí již hodně zkulturněnou rekreační plochu. Každý z přístupů má své zastánce i odpůrce. Obě jezera mají ale hodně přívrženců a při příznivém počasí se stávají oblíbeným cílem výletů pěších i cyklistů.

Jezero Milada

Jezero bylo napouštěné v letech 2001 až 2010. Zatopená plocha má 252 hektarů. Délka obvodové komunikace je 8,7 kilometru, kolem jezera je ale dohromady už 30 kilometrů cest. Maximální hloubka je 23 metry. V lokalitě je evidován výskyt 16 druhů vodních měkkýšů, 130 druhů ptáků a 38 druhů savců.

Jezero Most

Jezero bylo napouštěné v letech 2008 až. 2014 s dvouletou přestávkou. Vodní plocha má 309 hektarů, nejhlubší místo je 71 metrů pod hladinou. Délka obvodové komunikace je 8,6 kilometru. V lokalitě je známý výskyt 350 druhů cévnatých rostlin, v jezeře žije 8 druhů ryb. Jde o jednu z našich nejvýznamnějších ploch pro zimoviště vodního ptactva, přilétá sem až 22 druhů ptactva v počtu šesti tisíc jedinců. Nové sčítání ptactva se uskuteční v nejbližších dnech. Byl zde pozorován i orel mořský.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist