Úterý 30. listopad 2021
Svátek má Ondřej

Roudnice nad Labem - Dne 11. října 2021 od 17. hodiny proběhne v roudnickém Podřipském muzeu slavnostní vernisáž výstavy věnované hudebníkovi, kapelníkovi, skladateli a aranžérovi Jaroslavu Kopáčkovi.

Výstava, která zde potrvá do počátku dubna 2022 přináší pohled na pestrý život profesionálního hudebníka a je zde k vidění i řada exponátů z jeho profesionálního i soukromého života.

Účast přislíbily známé osobnosti, které zavzpomínají na slavnou éru Orchestru Karla Vlacha, na hudební zážitky s Českou filharmonií i dění kolem roudnického Big Bandu. 

Jaroslav Kopáček se narodil na Slovensku manželům Irmě a Václavovi Kopáčkovým dne 11. 10. 1931. Otec Václav byl amatérským saxofonistou, klarinetistou a kapelníkem. Malý Jaroslav se již od pěti let učí hrát na housle, klavír a akordeon. Počátkem 2. světové války se rodina stěhuje do Březnice, kde zůstává až do konce války. Otec je zatčen klatovským gestapem v roce 1943 a poté vězněn v Dráždanech, kde přečká i ničivé bombardování americkými vzdušnými silami.
Po skončení války se rodina stěhuje do Roudnice nad Labem, kde Jaroslav navštěvuje Horovo reálné gymnázium a hudební školu, v té době zakládá a vede vlastní jazzovou kapelu.

Během středoškolského studia začíná hrát i na klarient. V rozmezí let 1951 - 1957 studuje na pražské konzervatoři u profesora Karla Dlouhého. Mezi lety 1951 – 1962 vystřídá členství v několika orchestrech (Orchestr Zdeňka Bartáka, Karla Vlacha v divadle ABC, Hudební divadlo v Karlíně, Jazzový orchestr Československého rozhlasu Karla Krautgartnera, Orchestr Kamila Hály). Ještě během vysokoškolských studií se zúčastní natáčení několika známých televizních muzikálů a filmů: Kdyby tisíc klarinetů a hudebnímu filmu Hvězda jede na jih. Skládá hudbu k filmu Limonádový Joe a hudbu k hitu Jezdím bez nehod. Od roku 1964 do roku 1996 je činným v České filharmonii, se kterou cestuje do celého světa.

V letech 1971 – 1986 bydlí společně v družstevním domě v Dejvicích na adrese U dejvického rybníčku 4, Praha 6 s budoucím prezidentem Václavem Havlem.
1986 – 1993 zakládá a vede Roudnický Big band, který taktéž získal mnoho ocenění doma i v zahraničí. Jaroslav Kopáček se díky svému talentu vepsal i do tradičního Memorial Air Show pořádáného pravidelně v Roudnici n. L. Pro první dvě v letech 1991 a 1993 upravil skladby, které provázely československé piloty RAF během pobytu ve Velké Británii. Big band hraje v roce 1991 na celosvětovém setkání československých letců RAF.

V roce 2010 byla Jaroslavu Kopáčkovi udělena cena Senior Prix Nadací Život umělce v Praze za celoživotní působení v oblasti hudby a roku 2017 titul Čestného občana města Roudnice nad Labem. Jaroslav Kopáček zemřel 26. října 2020 v Roudnici nad Labem ve věku 89 let.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací