Neděle 14. srpen 2022
Svátek má Alan

Hoštka – Za své vzalo stromořadí patnáct starých a nemocných jírovců či javorů a také čtyři akáty po obou stranách ulice směrem k nádraží v Hoštce. Místo nich byla v pátek 5. dubna vysazena nová alej o celkovém počtu 17 stromů. Obnova liniové zeleně přišla město na 360 000 korun, přičemž rovných 150 000 korun na novou výsadbu získalo od Nadace ČEZ v rámci letošního jarního grantu Stromy.

„Stromořadí podél ulice k vlakovému nádraží v Hoštce bylo již ve velmi špatném zdravotním stavu. Staré kaštany byly napadeny hnilobnými procesy. Vzhledem k nebezpečí pádu uhnilých větví na kolemjdoucí osoby nebo majetek, jsme se rozhodli původní alej vymýtit. Aby po ní nezůstala nevzhledná holina, chceme obnovit rovnováhu stinného biotopu výsadbou lip, třešní, javorů a jírovců, které vytvoří nové liniové stromořadí. Navíc jakmile stromy zkošatí, opětovně umožní hnízdění řadě druhů ptactva, jak zde bývalo zvykem,“ říká starosta Milan Konfršt. Vzhledem k tomu, že do země byly zapouštěny stromy mající na výšku i více jak čtyři metry, nebudou zřejmě obyvatelé Hoštky na návrat opeřenců do jejich korun dlouho čekat.

0704stromy2

Foto: ČEZ

„Jaro se již probudilo, a tak v obcích napříč celou republikou opět začíná výsadba nové zeleně. Řadě z nich pomáhá právě Nadace ČEZ se svým grantem Stromy. Velice nás těší, že je o něj stále zájem, zvláště když se jedná o náhradu za pokácené původně na místě rostoucích, ale již starých a nemocných stromů, jako je tomu právě v Hoštce. Jinde se třeba pouštějí do obnovy původních sadů, které již před mnoha lety zanikly, případně do zcela nové liniové výsadby pro danou lokalitu původních dřevin a jejich odrůd,“ poznamenala Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Jak dále uvedla, Nadace ČEZ dosud podpořila více než 400 projektů zaměřených na výsadbu zeleně a obyvatelé měst a obcí zasadili téměř 92 500 stromů či keřů. Jeden strom za svůj život přitom z atmosféry odebere přibližně jednu tunu CO2. Slouží rovněž jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy, větrolam nebo protihluková stěna.

0704stromy3

Foto: ČEZ

Výsadbu nového liniového stromořadí v Hoštce zajistila odborná firma. Následnou pravidelnou péči o vysazenou zeleň budou mít na starost pracovníci z technické čety města. „Už se těšíme, až se ulice znovu zazelená a rozkvete. Schválně jsme pořídili takovouto směsici stromů. Zelené listy budou mít sice všechny, ale jakmile rozkvetou, bude to směsice barev a vůní. Pestrobarevná bude alej i na podzim, neboť co druh, to jiná barva listí před jejich opadáním,“ uzavřel starosta.

Autor: Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist