Úterý 29. září 2020
Svátek má Michal

Roudnice nad Labem - S obdobím vegetačního klidu byla zahájena sezónní údržba veřejné zeleně a s ní i související prořezy a kácení dřevin. Ve všech dotčených lokalitách je letos plánována odpovídající náhradní výsadba.

Kácení dřevin v době právě probíhajícího vegetačního klidu je pro mnohé velmi citlivým tématem. Všechny zásahy však podléhají přísným podmínkám, mají svůj důvod a roudnický odbor životního prostředí je plánuje v průběhu celého roku. První z nich letos odborná firma provedla v Aleji Svatopluka Čecha, kde došlo k pokácení ořechu napadeného houbovou chorobou a potřebnému prořezu větví. Další lokalitou byl Slavín, kde částečně odstranila suché akáty a náletové křoviny. V polovině ledna pak bylo pokáceno i pět kusů bříz bělokorých a usychající borovice Na Čihadlech.

Za každý pokácený strom město vždy připravuje odpovídající náhradu. Jen v loňském roce jich tak bylo vysazeno celkem 72 kusů v šesti lokalitách, dohromady za více než 400 tisíc korun. Roudnice nad Labem se v loňském roce zapojila i do výzvy firmy Mondi Štětí a.s. určené na podporu mikroprojektů zaměřených na zlepšení životního prostředí v obcích. I díky získanému finančnímu daru ve výši 30 tisíc korun tak bylo možné v rámci projektu Doplnění uliční zeleně v Roudnici nad Labem vyměnit stávající výsadbu, která uschla v důsledku výrazného vláhového deficitu v posledních letech. Za získanou částku bylo v prostoru křižovatky ulic Dělnická a Stadická vysazeno šest akátů kulovitých. Z vlastních zdrojů pak v prosinci přibyly stromy i na Špindlerově třídě a Aleji 17. listopadu.

„Za podporu výsadby děkujeme. Každý pokácený strom se snažíme nahrazovat dvěma novými a environmentální projekty nám ji pomáhají ještě dále rozšiřovat. Letos se do výzvy plánujeme zapojit znovu se záměrem dalšího doplnění zeleně, především v lokalitách dotčených lednovým kácením,“ říká místostarosta Jiří Řezníček.

Stromy v parčíku Na Čihadlech, ale i na dalších místech by tak v průběhu roku měly nahradit platany, javory nebo okrasné třešně.

K tématu aktuálního průběhu údržby městské zeleně se místostarosta vyjádřil i v reportáži roudnické televize MIS:

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací