Čtvrtek 2. duben 2020
Svátek má Erika

Roudnice nad Labem - Stromy v lesoparku Pod Lipou svým stavem ohrožují zdraví i majetek. V nejbližších týdnech proto proběhne jejich částečný prořez a kácení. Město plánuje jeho postupnou kompletní obnovu.

V uplynulých dnech jsme i v Roudnici nad Labem zaznamenali nebývale silný vítr. Sice nedosahoval takové úrovně, jako na jiných místech, ale i přesto po sobě zanechal škody. Několik stromů se zlomilo i v prostoru lesoparku Pod Lipou. Nejedná se však jen o důsledek výkyvů počasí. Dřeviny jsou nejen staré a již nemocné, ale jejich kmeny opakovaně narušily záplavy.

„Strom na první pohled může vypadat zcela zdravě. Když si ale prohléhneme jeho zlom, zjistíme, že vlastní dřevo vypadá zcela jinak a je zničené. V běžném lese se prakticky nic nestane. Tady však mohou padnout na oplocení sportovního areálu nebo osoby, a to je samozřejmě veliký problém. Obávám se, že dřevin v takovémto stavu je v této lokalitě bohužel většina,“ zhodnotil vedoucí roudnického odboru životního prostředí Vladimír Drož.

1702parkkz1

Zdroj: www.roudnicenl.cz

Dodal, že k jejich špatnému stavu přispělo právě jejich opakované zaplavení při velkých povodních na Roudnicku v letech 2002, 2006 a 2013, kdy v místě stála voda i několik týdnů. Pozemek v těsném sousedství sportovního areálu patří do katastru obce Vědomice. Jedná se však o lesní plochu v majetku Roudnice nad Labem a proto se o ní má povinnost starat. Zákon vlastníkovi ukládá provádění tzv. nahodilé těžby, aby nedocházelo k vývinu, šíření a přemnožení škodlivých organismů. Účelem je přitom zpracování pouze stromů suchých, vyvrácených, nemocných nebo poškozených.

1702parkkz2

Zdroj: www.roudnicenl.cz

Špatný stav dřevin dlouhodobě trápí i roudnické fotbalisty. Nejedná se přitom jen o škody na majetku, ale především starost o zdraví mladých sportovců. Nyní se proto obrátili na vedení Roudnice s prosbou o pomoc.

„S pády dřevin na oplocení a tribunu máme letité problémy. Škody na majetku jsou sice špatné, ale horší je, že se tu denně pohybuje 150 - 180 dětí. Mám obavy, aby se tu nestal nějaký úraz. Počítáme s tím, že nám město pomůže. V prvním letošním kvartálu tak pokácíme, co je nebezpečné, včetně topolů v areálu, které je však potřeba řešit s Vědomicemi,“ vysvětlil za F. A. Pod Lipou Václav Vohánka.

1702parkkz3

Zdroj: www.roudnicenl.cz

Z těchto důvodů Město Roudnice nad Labem plánuje celý, již půl druhého století starý, porost obnovit. V plánu jsou dvě etapy. Ta první by měla proběhnout v nejbližších dnech a týdnech, kdy odborná firma odstraní ty nejnebezpečnější stromy kolem sportovního areálu a zbytek má být dokončen příští zimu. Díky těmto zásahům by již v nejbližší budoucnosti k podobným incidentům nemělo docházet.

„Zeleň je pro Roudnici z mého pohledu velmi důležitá, a rozhodně nejsem příznivcem bezdůvodného kácení. I proto jsem se zúčastnil prohlídky, která však ukázala, že stromy v lesoparku Pod Lipou jsou obecně ve špatném stavu a zcela reálně ohrožují nejen procházející sportovce, ale třeba i lidi sedící na lavičkách. Proto nelze nesouhlasit s potřebou jeho kompletního obnovení,“ řekl místostarosta Jiří Řezníček, který se zúčastnil místního šetření, při němž byl použit i speciální tomograf.

1702parkkz4

Zdroj: www.roudnicenl.cz

Odborná firma do konce období vegetačního klidu po částech odtěží přibližně jedenáct stromů. Oproti běžné lesní údržbě přitom použije plošinu a výškovou techniku, podobně jako u zeleně v ulicích města. Předejde se tak případnému poškození cest, inventáře, ale především i okolní přírody.

1702parkkz5

Zdroj: www.roudnicenl.cz

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací