V Terezíně slavnostně otevřeli novou stálou expozici věnovanou terezínským transportům
Ilustrační foto
Litoměřice

Terezín - Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti otevřel v úterý 28. ledna slavnostně Památník Terezín novou stálou expozici věnovanou terezínským transportům – deportacím Židů do Terezína a transportům z terezínského ghetta do míst vyhlazování a otrocké práce.

Slavnostního zahájení expozice se zúčastnila řada významných osobností, mezi kterými nechyběl ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Památka všech obětí nelidských válečných zločinů je nesmrtelná a musíme si ji neustále připomínat a ctít. Tento rok si připomínáme 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi a konce 2. světové války. Poznávání a vyrovnávání se s minulostí je pro každou společnost tématem vysoce důležitým a stále aktuálním,“ podotkl hejtman k aktuálnímu výročí a významnému dni.

Ucelené muzejně expoziční zpracování klíčové součásti fungování terezínského ghetta, kterou představovaly přicházející a odcházející transporty, doposud v podstatě chybělo. Jen stručně bylo pojednáno v hlavní expozici Muzea Ghetta. Nová expozice má proto podat návštěvníkům komplexní informaci o problematice transportů.

Objekt, ve kterém je umístěna, se nachází v místech, kudy do ghetta vedla železniční vlečka, která hrála v odbavování transportů klíčovou roli. Expozice přibližuje mechanismus transportů Židů z území bývalého Protektorátu Čechy a Morava a později i z dalších území ovládaných nacistickým Německem do Terezína, a dále mechanismus vypravování transportů z ghetta do vyhlazovacích, koncentračních a pracovních táborů, především do tábora Auschwitz-Birkenau.

Zachycena je rovněž tragická historie tzv. evakuačních transportů přijíždějících do Terezína v samotném závěru války z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou a poté poválečná repatriace osvobozených terezínských vězňů.

Expozice je vybavena on-line jmenným vyhledávačem, ve kterém si návštěvníci mohou vyhledat údaje o bývalých vězních ghetta, jež jsou shromážděny v databázi Památníku Terezín.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru