ČR - Maloobchodní tržby v ČR letos v březnu přidaly meziročně 3,4 procenta, což je zhruba souladu s očekáváním. Údaj potvrzuje, že spotřeba domácností by letos měla být stěžejním tahounem celé české ekonomiky. Maloobchodním tržbám svědčí pokračující nárůst reálných mezd českých domácností, jejichž úroveň se postupně, ale jistě navrací na předcovidovou úroveň.
Česko se stále zřetelněji zotavuje s poměrně těžké spotřebitelské recese, jež zemi zasáhla v uplynulých letech v důsledku vlny mimořádné inflace roků 2022 a 2023. Pokles reálných příjmů českých domácností byl při ní prakticky nejvýraznější v rámci celé EU. Díky odeznění inflační vlny, jež bylo patrné už loni, a letošní přetrvávající poměrně nízké inflaci, i té vyhlížené, porostou reálné mzdy v roce 2025 o více než tři procenta. Spotřeba domácností pak přidá zhruba čtyři procenta, právě na základě rostoucích reálných mezd. Samotné maloobchodní tržby si pak letos polepší o necelá tři procenta, takže porostou zhruba shodně s tempem vzestupu reálných mezd.
V březnu lidé v Česku meziročně navyšovali své reálné výdaje za pohonné hmoty, o citelných deset procent, a za nepotravinářské zboží v čele s kosmetikou - o zhruba pět procent. Naopak mírně snížili své útraty za potraviny. Což ale opět potvrzuje rostoucí spotřebitelský apetýt a ochotu utrácet i za věci zbytnější povahy, mezi něž se potraviny pochopitelně neřadí. Výrazný nárůst výdajů za pohonné hmoty odráží růst ochoty utrácet, ale také příznivý vývoj cen pohonných hmot, a to i v mezinárodním měřítku - vždyť letos v březnu byly pohonné hmoty v ČR třetí nejlevnější v rámci celé EU.