Ilustrační snímek. Zdroj: Pixabay / CC0
Litoměřice

Ústecko - Ústečtí kriminalisté se aktuálně zabývají případem 35leté ženy, která se stala obětí sofistikovaného internetového podvodu. Neznámý pachatel, vydávající se za údajného člena dubajské královské rodiny, ženu nejprve oslovil přes sociální síť Facebook, následně komunikace pokračovala prostřednictvím aplikace WhatsApp. Celkem přišla o 6 000 eur, tedy přibližně 150 000 korun.

Pod jménem „Princ Faisal“ začal neznámý muž kontaktovat ženu přes sociální sítě, kde měla veřejně uvedené osobní údaje – včetně adresy, telefonního čísla a e-mailu. Právě těchto informací podvodník podle všeho využil, aby s ní navázal kontakt. Zprávy plné komplimentů a slibů o zářné budoucnosti ženu nejprve zaskočily. Přestože byla zpočátku obezřetná, postupně komunikaci přijala – nejprve přes Messenger, později přes WhatsApp. Tam jí "princ" poslal i svou fotografii, čímž se snažil působit důvěryhodněji.

Po několika dnech přišla informace, že jí zasílá „dárek“ přes lodní společnost. Ta ji následně kontaktovala s požadavkem na úhradu cla ve výši 1 000 eur. Žena částku podle pokynů skutečně zaplatila prostřednictvím bankovního převodu. Tím to ale neskončilo. Následovaly další výzvy k platbám – pokaždé s jiným zdůvodněním. Jednou šlo opět o clo, jindy o elektronický podpis, nebo dokonce hrozbu zatčení. Postupně žena provedla několik plateb, včetně nákupu předplacených karet známé nadnárodní společnosti zaměřené na elektronické obchodování – a to za tisíce korun.

"Celková škoda, kterou podvodník ženě způsobil, se vyšplhala na přibližně 150 000 korun. Zarážející je, že podvodník měl k dispozici adresu poškozené, přestože mu ji sama nikdy neposkytla. Je velmi pravděpodobné, že ji zjistil právě z veřejně dostupného profilu na sociální síti. Žena má čtyři děti a kriminalistům přiznala, že k platbám použila rodinné úspory, o kterých její manžel nevěděl. Po prozrazení celé situace jí doporučil, aby vše oznámila policii," uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Policie apeluje na veřejnost, aby byla obezřetná při komunikaci s neznámými osobami na internetu, zejména pokud jde o tzv. „romantické podvody“. Mezi časté znaky těchto podvodů patří:

  • příběhy o bohatství a nemožnosti zasílat dary kvůli byrokracii,
  • žádosti o platby na fiktivní poplatky (clo, doručení, potvrzení identity),
  • emotivní nátlak nebo sliby velké lásky,
  • využití známých jmen nebo falešných fotografií celebrit.

Pokud máte podezření, že jste se stali obětí podobného podvodu, neprodleně kontaktujte policii.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru