ČR - V souvislosti se zvýšeným výskytem ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v chovech drůbeže se Státní veterinární správa obrací na obyvatele s žádostí o hlášení nálezu nemocných, umírajících, zraněných nebo uhynulých volně žijících ptáků místně příslušně krajské veterinární správě. Kontakt naleznete ZDE.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.
Základním preventivním opatřením je (pokud možno) chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu.
Poslední ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu bylo potvrzeno 15. listopadu 2024 v chovu výkrmových krůt v obci Medlov v Jihomoravském kraji. Všech 11 letos dosud potvrzených ohnisek ptačí chřipky se nacházelo v nekomerčních malochovech. V takových případech se dle platné legislativy nevymezují okolo chovů uzavřená pásma a nepřijímají mimořádná veterinární opatření dopadající na lokální chovatele. Od 13. února měla Česká republika opět status země prosté ptačí chřipky.