Ilustrační snímek. Zdroj: Pixabay / CC0
Litoměřice

Ústecký kraj, Litoměřicko - Litoměřičtí policisté evidují v poslední době stále více případů, kdy podvodníci využívají kontaktních údajů z inzerátů, vydávají se za kupující a snaží se prodejce různými způsoby manipulovat k provedení nestandartních plateb nebo poskytnutí údajů k platební kartě.

Trpkou zkušenost s výše uvedeným jednáním má 40letý muž z Litoměřicka, který nabízel prostřednictvím internetových inzertních portálů k prodeji použitý dětský kočárek za 1 000 korun.
Na inzerát se mu ozval údajný zájemce, který předstíral zájem o nabízené zboží. Poškozenému zaslal odkaz na přepravní společnost a ten po jeho otevření zvolil z nabídky svou banku v domnění, že byl přesměrován na stránky svého bankovního ústavu. Zde se přihlásil a vyplnil veškeré přihlašovací údaje do svého bankovnictví, čímž umožnil údajnému zájemci přístup ke svým penězům.

Následně poškozený zjistil, že se jedná o podvod, proto zašel osobně na pobočku své banky. Zde zjistil, že si „kdosi“ přes jeho účet vzal schválený úvěr ve výši 900 000 korun a z jeho účtu zaslal v několika platbách peníze na neznámé účty. Část odchozích peněz se podařilo bance zablokovat. Poškozenému však nenávratně zmizelo z účtu 300 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a po neznámém pachateli pátrají.

Oznámení o podvodném jednání jako přes „kopírák“ přijali policisté v uplynulých dnech z Libochovicka. Mladá žena nabízela prostřednictvím internetové inzerce triko za částku 150 korun. Údajný zájemce jí nabídl dopravu a platbu s čímž souhlasila. Do zaslaného odkazu zadala údaje ke svému internetovému bankovnictví. Následně zjistila, že se peníze z jejího účtu přesouvají opačným směrem. Bez jejího vědomí si neznámý podvodník z jejího účtu odčerpal 30 tisíc korun.

"Pokud se vás kupující bude snažit přimět k nestandartním postupům, nepřistupujte na platbu. Neplaťte kauce, nedoplatky či přeplatky a především nikam nezadávejte své platební údaje. Podvodníci nasměrují oběť na předem připravený phishingový web v podobě platební brány. K tomu často zneužívají loga a grafiku různých reálných ověřených doručovacích společností či poskytovatelů služeb. Prodávající osobu velmi často zmanipulují tak, že jim poskytne všechny údaje ke své platební kartě včetně PIN kódu! přes opakované informování veřejnosti se bohužel počet těchto případů zatím nedaří snižovat. Apelujeme proto na občany! Buďte obezřetní při zadávání citlivých údajů. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo oslovil, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte," uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru