České středohoří - V Českém středohoří se začíná po velkém snažení ochranářů i široké veřejnosti syslovi opět dařit. Jeho počty stoupají!

Sysel obecný je v současné době rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě. Nicméně díky ústupu tradičního hospodaření se jeho počty rapidně snížily. V Chorvatsku, Německu a Polsku vyhynul již v druhé polovině minulého století. Ve stejné době se však sysel v České republice vyskytoval na většině našeho území. V padesátých letech minulého století byl dokonce považován za škůdce. O 50 let později se stal z hospodářského škůdce kriticky ohrožený druh. Dle aktuálního monitoringu se sysel obecný na území České republiky vyskytuje pouze na 33 lokalitách a odhadovaná celková početnost sysla v ČR se pohybuje průměrně mezi cca 4500-4900 jedinci.

V Českém středohoří se sysel vyskytuje na dvou lokalitách: vrch Raná a letiště Hrádek. "Letos je celkový počet syslů odhadován na 730 jedinců, což je cca 15% české populace. V posledních letech zaznamenáváme výrazné navýšení populace, kdy se zde v rámci projektu LIFE + a Norských fondů provádí pro sysly speciální management, ať už se jedná o mulčování, kosení či pastvu," uvedl Vladislav Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
"Jelikož spolu zmiňované lokality sousedí, pokusili jsme se v na podzim roku 2013 o propojení obou lokalit. Letošní monitoring zatravněného spojovacího pásu ukázal, že pás je již obsazen min. do poloviny směrem od vrchu Raná. Věříme, že i v následujících letech budou počty jedinců nadále narůstat," dodal.