Litoměřice - Sedm šestičlenných týmů základních škol z Litoměřic, okolí a z německého města Chemnitz předvádělo v litoměřickém domě kultury své technické znalosti a dovednosti. Technický klub mládeže fungující při Domu dětí a mládeže Rozmarýn zde totiž pořádal 2. ročník Technických her spojených s Merkurmánií.
Vítězem soutěžní části se stalo družstvo Základní školy Na Valech v Litoměřicích, druzí skončili školáci ze ZŠ Lingua Univerzal a třetí ze ZŠ Havlíčkova. Vítězné družstvo si domů odnášelo tablety, stříbrné a bronzové týmy datová úložiště a MP4, ostatní účastníci si pak do svých škol odváželi stavebnice Merkur.
Školáci soutěžili hned v několika kategoriích, přičemž jednou z nich byla i prezentace vlastních projektů. Například družstvo Základní školy Havlíčkova se zabývalo ražbou tunelů, přičemž se zaměřilo na bývalý železniční tunel v Litoměřicích. Zkusilo si postavit i vlastní minitunel ze směsi písku a hlíny, tedy nesoudržného materiálu. Své zkušenosti pak prezentovalo před odbornou porotou. Školáci z Chemnitz se zase zabývali nedokonalostmi v osvětlení měst. V projektu poukázali i na jedno z nevyhovujících svítidel umístěné v jejich škole. Navrhli dokonce způsob, jakým lze dosáhnout vyšší světelnosti a zároveň snížení energetické náročnosti.
„Nápady dětí jsem byl mile překvapen. Obzvláště se mi líbila jejich kreativita a schopnost prezentace vlastních projektů. Nejvíce mě zaujaly větráky navržené z odpadových materiálů, které prezentovalo nakonec vítězné družstvo Základní školy Na Valech," zhodnotil praktickou část her jeden z odborných hodnotitelů Jaromír Mareš, jednatel firmy Balkancar.
„Cílem her bylo probudit v dětech zájem o tvořivost, kreativitu a ukázat, že technika není jen zdrojem poučení, ale i zábavou, což se podařilo," konstatoval Jiří Rudolf, zakladatel Technického klubu mládeže v Litoměřicích, který před třemi lety začínal s devíti školáky, přičemž nyní do klubu dochází již téměř stovka dětí.
Splněn však byl i druhý cíl Technických her. V jejich úvodu totiž byl ve spolupráci s městem představen připravovaný projekt vzniku Ústavu technického vzdělávání. Litoměřice v současné době podnikají kroky, díky kterým by se mohly stát v České republice prvním městem s obdobným institutem.
„Zaměřit bychom se chtěli nejen na děti a mládež, ale i dospělé," podotkl litoměřický zastupitel Tomáš Sarnovský, který se osobně angažuje při realizaci projektu, který má plnou podporu litoměřické radnice. Ta již vyčlenila objekt bývalých Českých drah u pokratických závor, kde by institut měl v budoucnu vzniknout. Vizualizaci možné podoby již představil architekt Jakub Pleyer z litoměřického Projekčního atelieru precisarchitecture. „Počítáme s tím, že objekt koncipovaný jako energeticky úsporný by byl rozšiřován v několika etapách. Zajímavý je i dvěma prosklenými tubusy, jimiž demonstrujeme sílu techniky," uvedl mimo jiné architekt.
Starosta Ladislav Chlupáč v té souvislosti upozornil, že na realizaci projektu město samo finančně nestačí. Stát již však dal najevo, že právě obdobné projekty zaměřené na techniku hodlá v budoucnu podpořit. „Mají být vypsány nové dotační tituly, které bychom rádi využili," dodal starosta.
Podporu myšlence již vyjádřili i dnešních Technických her přítomní zástupci firem, jako je Hennlich, Balkancar, Lovochemie nebo TRCZ. „V projektu spatřujeme ojedinělou příležitost toho, jak začít systematicky vést děti k technice, a vychovávat si tak budoucí technicky schopné zaměstnance, kterých je na pracovním trhu velký nedostatek," konstatoval Martin Jonáš z firmy Hennlich.
Smysluplnost projektu v době, kdy se firmy potýkají s nedostatkem technicky nadaných lidí, dnes ocenil i zástupce Svazu průmyslu a obchodu ČR. „Je unikátní, protože se v něm spojuje několik důležitých faktorů - podpora technického vzdělávání nejen dětí, ale formou rekvalifikací i dospělých, přičemž konáno tak má být ve spolupráci s regionálními firmami a za výrazné podpory města," poukázal na důležité momenty David Vondrák.