Litoměřice - Záhonky, na kterých se děti učí pěstovat zeleninu, a hmyzí domky mají všechny mateřské školy zřizované městem Litoměřice. Obzvláště pro děti z paneláků jde o jedinečný výukový prostředek, s jehož pomocí poznávají alespoň část přírody a života v ní.
Například v Mateřské škole Beruška v Revoluční ulici, zaměřené mj. na ekologickou výchovu, má každá třída vlastní záhonek a za sebou první sklizeň. „Obrovskou radost děti mají obzvláště z hrášku, který si samy vypěstovaly. Další zase v syrovém stavu prvně ochutnávají brokolici nebo celer. A jak jim chutnají čaje s bylinkami, které samy okopávaly a zalévaly," neskrývá potěšení z práce vedoucí školky Ivana Uličná.
Obdobné to je s hmyzím domkem nebo-li hotelem, jak mu kluci a holčičky říkají. Díky němu se učí poznávat hmyz, broučky a další drobotinu, kterou najdou na zemi. „Už broučka nezašlápneme," slibují.
Litoměřické mateřské školy navštěvuje v současné době 836 dětí. „Jsme jedno z mála města s dostatečnou kapacitou předškolních zařízení, neboť další ještě můžeme přijímat," informoval místostarosta Václav Červín.