Na ambasadory festivalu upozorňuje i olympijský autobus. Barbora Špotáková patří mezi ně. Foto: Matyáš Klápa/ČOV
Zajímavosti

Praha, Most – Šprechtí německy, jako když bičem mrská. Ale to není vše! Olympijská vítězka Barbora Špotáková předvedla v rámci cizojazyčné video pozvánky na Olympijský festival 2024 u jezera Most, že dokonale hovoří i v maďarštině či francouzštině. Jak se dokázala naučit tolik jazyků, od tak krátké chvíle, kdy ukončila svou bohatou kariéru?

Všechny zaskočila. Když se spustila video pozvánka na Olympijský festival 2024 u jezera Most hovořila Barbora Špotáková precizně pěti jazyky bez jediného zaváhání. A navíc ta dokonalá výslovnost. Že by dvojnásobná olympijská vítězka až po konci kariéry odhalila, jaký je talent na jazyky?

Barbora Špotáková neváhala zapózovat na autobusu, který zdobí její podobizna v nadživotní velikosti. Foto: Oldřich Hájek

„Domluvím se hodně dobře anglicky. Německy taky umím, a pak rozumím něco maďarsky, protože jsme měla babičku Maďarku,“ prozradila Špotáková, která ve skutečnosti nepromlouvala na video pozvánce, ale šlo o jejího avatara vytvořeného pomocí umělé inteligence na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu, jež se zabývá i výukou těch nejmodernějších IT oblastí včetně umělé inteligence (AI).

Avatar Špotáková

Bývalá úspěšná atletka se nechala ve speciálním studiu na Smíchovské škole natočit dvojicí Kateřinou Adámkovou a Jiřím Fišerou, kteří následně během pár minut vytvořili pomocí umělé inteligence avatara skoro nerozpoznatelného od skutečné Báry Špotákové.

Sama oštěpařka pak byla v šoku, když se viděla na obrazovce, jak plynně hovoří například francouzsky. „Ještě jsem se s něčím podobným nesetkala. Takhle nablízko je to pro mě poprvé. Je to poznatek, že ta technologie šla hodně dopředu a do teď jsem o tom moc nevěděla,“ prozradila uchvácená Špotáková.

Jediný problém při natáčení nastal hned na začátku. Program podle obličeje poznal, že studenti nahrávají slavnou osobnost a nechtěl jim povolit vytvoření avatara. Nakonec došlo ke schválení a šlo se na věc. „Tento avatar umí mrkat, gestikulovat a je emotivnější. Nelze tak jednoduše poznat, že nejde o skutečnou osobnost. Někde umělá inteligence moderuje zprávy či dělá rozhovory,“ řekla Adámková, která vyučuje na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu.

„Je to skvělý nástroj, ale musí se tomu nastavit hranice. Za pár let nepoznáme, co je skutečný člověk, a co je výtvor AI,“ upozornil student Fišera, který avatara slavné oštěpařky režíroval.

Nadšenou Báru Špotákovou její uměle vytvořené dvojče okamžitě motivovalo. „Když se člověk takhle vidí, tak má hned chuť se ty jazyky doopravdy naučit.“ Kolik jazyků ta pravá Bára skutečně umí nebo se naučí, budete moci sami zjistit během Olympijského festivalu u jezera Most od 26. července do 11. srpna 2024. „Zvu vás jako ambasadorka a moc se na vás těším, že si společně užijeme olympijskou atmosféru,“ dodala česky originální Barbora Špotáková.

Festival u jezera láká na rekordní množství sportů i ambasadorů z řad sportovních celebrit. Seznam dalších NEJ dala dohromady mluvčí města Mostu Klára Vydrová: 

Rekordní počet sportů

Už teď je jisté, že na Olympijském festivalu u jezera Most si budu moci fanoušci vyzkoušet přes 50 sportů. „Jde o nejvyšší počet představených sportů v historii Olympijských festivalů. Věřím, že zde hlavně děti objeví ten svůj,“ řekl Libor Varhaník, místopředseda Českého olympijského výboru. Hlavní myšlenkou nadcházejícího festivalu je přivést děti v Ústeckém kraji ke sportu. Právě tento region patří statisticky k nejhorším co se týče pohybové zdatnosti. Dalším cílem je ukázat návštěvníkům nejen z Česka stále ještě neobjevené krásné rekultivované prostředí jezera Most.

Foto: Matyáš Klápa/ČOV

Slavní ambasadoři a speciální autobusy

Tvářemi Olympijského festivalu 2024 u jezera Most budou úspěšní čeští olympionici - oštěpařka Barbora Špotáková a skifař Ondřej Synek. Kromě toho, že oba mají doma tři olympijské medaile, tak se teď mohou pochlubit i vlastními patrovými autobusy s unikátním polepem. Mostecký dopravní podnik zřídil novou linku číslo 16, která spojuje centrum města právě s jezerem Most. Z hlavního náměstí se tak dostanete na oblázkovou pláž za pár minut.

Společně s náměstkyní primátora Markétou Starou, primátorem Mostu Markem Hrvolem a Barborou Špotákovou byl na slavnostní tiskové konference i další ambasador, a to olympionik Ondřej Synek. Foto: Oldřich Hájek

Koupání v nejčistším jezeře

Olympijský festival se vrací po osmi letech opět k jezeru. V roce 2016 slavil velký úspěch Olympijský park Rio u Lipna v jižních Čechách. Tentokrát festival zakotví u druhého nejčistšího jezera v Česku, které bylo pojmenováno na památku zbouraného historického města, jež muselo ustoupit ve druhé polovině 20. století těžbě uhlí a stálo právě v místech dnešního nově vzniklého jezera. „Celý náš region je spojován hlavně s těžbou uhlí. Chceme lidem ukázat, že jsou u nás krásná místa, jako je právě jezero Most. Máme ambici být černým koněm všech Olympijských festivalů, které se dosud konaly,“ prozradil Marek Hrvol, primátor města Most.

Foto: Matyáš Klápa/ČOV

Olympijské kempování

Poprvé budou mít návštěvníci možnost ubytovat se a přespat přímo v areálu Olympijského festivalu v Olympijském kempu v komfortních stanech pro dvě, pět nebo sedm osob. Cena ubytování v Olympijském kempu zahrnuje vstupenky do Olympijského festivalu pro ubytované na všechny dny pobytu včetně dne příjezdu i odjezdu. Pozor! Kapacita ubytování je omezená. Už nyní můžete navíc s předstihem zakoupit vstupenky na Olympijský festival.

Olympijské tábory

Přihlaste své děti na Olympijské tábory v rámci Olympijského festivalu a prožijí malou olympiádu každý den. Vyzkouší si olympijské i neolympijské sporty, potkají slavné sportovce, zažijí neopakovatelnou atmosféru a získají analýzu svých sportovních předpokladů. Klidovou část programu zaplní speciálně vytvořená interaktivní vzdělávací zóna věnovaná olympismu. Strava a pitný režim bude součástí programu. Prodej táborů začne v lednu. „Pořádat Olympijský festival je pro nás výzva. Máme výzvy rádi, a proto jsme se jí chopili. Školám v našem kraji nabídneme mnoho sportů, olympijské vzdělávání a setkávání s olympioniky,“ uvedla Jindra Zalabáková, radní Ústeckého kraje pro oblast školství, mládeže a sportu.

Fandění a vítání

Každý den navíc budeme společně fandit ve fanzóně našim reprezentantům na olympijských hrách. Po návratu z Paříže pak rovnou naši olympionici zamíří za fanoušky k jezeru Most a dojde na tradiční a velice oblíbené emotivní přivítání. Kromě sportovců se navíc budete moci vyfotit po celou dobu konání Olympijského festivalu i s maskotem her v Paříži 2024 oživlou ikonickou čepicí Phryges.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru