Pondělí 13. červenec 2020
Svátek má Markéta

Ročov - Pokud si vyberete za svůj výletní cíl středověký klášter Nanebevzetí Panny Marie v Dolním Ročově, určitě ho nebudete hledat dlouho. Monumentální památka ležící v údolí mezi dvěma svahy pod městečkem Ročov u Loun má úctyhodné rozměry a její výjev se zalesněným kopcem v pozadí vytváří zvláštní poetickou atmosféru, takže se tento obrázek prostě nedá přehlédnout.

Klášter vznikl v době kolem roku 1380, tedy těsně před husitskými nepokoji a válkami. Působila v něm církevní komunita mnichů a žili tehdy tak, tak jak je to přibližně známé ze starých filmů. Husitské vřavy objekt poškodily jen mírně a církevní řád v něm pobýval dál. Mnohem větší pohromou byla třicetiletá válka a v ní rok 1631, kdy na Lounsko vtrhli Sasové a ročovský klášter vydrancovali a pobořili. Památka však byla pro církev a šlechtu důležitá, a tak přibližně o sto let později proběhla velká a nákladná rekonstrukce a ke klášteru přibyl i kostel.

Další náročné období si klášter užil v éře budování socialismu. Státní moc zrušila v roce 1950 činnost církevního řádu v tomto místě a zbylé mnichy přestěhovala do kláštera v Oseku. Z ročovské památky se postupně stalo skladiště, objekt pro duševně nemocné pacienty, nebo také dokonce věznice. Podle wikipedie v něm byli určitou dobu vězněni i hokejisté, mistři světa, odsouzení v roce 1950 komunistickou mocí ve známém politickém procesu za údajné protistátní postoje. Jeden z nejvyšších trestů tehdy dostal hokejista Augustin Bubník a část z něj si musel odpykat v ročovském klášteře augustiniánů – to už dnes vyznívá jako opravdu hořká ironie života.

0905rocov

Klášter Dolní Ročov: Foto: e-deniky.cz

Po roce 1989 byl klášter vrácen právě církevnímu řádu augustiniánů. Objekt je po složitých peripetiích doby ovšem značně zchátralý a k opravě by potřeboval investice ve stovkách milionů korun. V současnosti je rozlehlý klášter opuštěný, jen občas v jeho areálu probíhají různé akce pro veřejnost, například koncerty nebo farmářské slavnosti. V kostele pořádá farnost z Loun pravidelné mše. O záchranu kláštera v Dolním Ročově se snaží komunita dobrovolníků v čele se sochařem Janem Řeřichou, kteří spolupracují i se spolkem Moje Ročovsko. V současnosti například probíhají práce na opravách jedné z věží kostela. Přijďte nebo přijeďte se na neobvyklou památku podívat, návštěva zajímavého místa plného vrásek z prožité těžké historie stojí za to. K památce na výlet se dá dostat autem – zpevněná menší silnice vede až přímo před klášter - nebo také pěšky, jsou tam dobře vyznačené turistické trasy.

Kudy tam

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací