Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír

Selibice – Selibice je malá vesnička poblíž Žatce. Přesto má jednu zvláštnost, a tou je menhir, který stojí v místním parku. Jde o kopii původního kamene, který je nyní v Lounech.

Na místě, kde menhir stojí, stával původně velký statek, a to až do roku 1960. Měl velkou bránu ozdobenou sochami lvů. Šlo o největší statek ve vsi, byla tam dvě obytná stavení, chlévy, stodoly i sýpka. Živil většinu obyvatel v obci.

Poté, co došlo k jeho demolici, dlouho na místě nic nebylo. Část pozemku pak byla rozdělena na parcely pro rodinné domy a na části zřídila obec v roce 2016 malý park.

CO SE STALO S MENHIREM?

edeniky 3082

Kámen, který stojí v současném parku je jenom připomínkou původního menhiru. Ten byl v roce 1983 nalezen asi 600 metrů západně od vesničky v opuštěném meandru řeky Ohře.

„Nalezl ho p. Helšus z Loun a od roku 1993 se nachází v Muzeu Louny. Originál menhiru bohužel nebyl obci vydán,“ píše se na informační tabulce, která je na kameni.

SOUČASNOST

Vzácný Selibický menhir stojí v atriu kancelářské budovy v lounském muzeu. Zájemci si ho po domluvě v pokladně můžou zdarma prohlédnout.

Menhir je nejméně 600 milionů let starý, je ze šedorůžové dvojslídové ortoruly. Vysoký je cca 1,7 metru a váží přibližně jednu tunu.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist