Středa 30. listopad 2022
Svátek má Ondřej

Háj – Vápenka se nachází mezi Hájem a Kovářskou v Krušných horách. Je výjimečným technickým dílem a údajně i nejstarší vápenkou tohoto druhu v republice.

Původní objekt z poloviny 19. století, který nechal postavil majitel zdejšího panství, sloužil svému účelu až do poloviny 20. let 20. století.

Do dnešní doby se dochovaly dvě osmiboké šachtové pece a zbytky dalších budov. V roce 2019 byla vápenka kompletně opravena a dnes je přístupná pro veřejnost. Součástí areálu jsou i dva přístřešky a infotabule, na kterých si turisté přečtou vše o historii objektu a výrobě vápna v Krušných horách. Vápenka je také součástí naučné stezky, která vede obcí Loučná pod Klínovcem a měří zhruba šestnáct kilometrů.

Vápenka je přidruženým objektem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného v roce 2019 na seznam Světového dědictví UNESCO.

Prohlídka vápenky

Turisté se k vápence dostanou z Kovářské nebo z Loučné. K vápence je zákaz vjezdu všech motorových vozidel!

Prohlídky s průvodcem je možné objednávat online na webu obce Loučná pod Klínovcem nebo přímo na místě či na telefonu +420 702 007 900. Pro skupiny 15 a více lidí je možné domluvit individuální prohlídky.

Ve vápence jí místy tma, je proto dobré si sebou vzít baterku nebo čelovku.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist