Pátek 20. září 2019
Svátek má Oleg
Archivováno

Ústecký kraj - V krásných prostorách obřadní síně Městského úřadu Roudnice nad Labem došlo první říjnovou sobotu k důležitému aktu. Čeští vojáci v aktivní záloze a němečtí rezervisté zpečetili svými podpisy bilaterální spolupráci.

Čeští vojáci v aktivní záloze a němečtí rezervisté zpečetili svými podpisy spolupráci. Foto: Olga Markuzziová

Po několika letech tak došlo k písemnému ujednání partnerství mezi Spolkem přátel aktivních Záloh Babiny a Zemskou skupinou Sasko ve Svazu rezervistů Německého Bundeswehru. Českou stranu při aktu zastupoval rotmistr v záloze Petr Beneš, německou pak podplukovník v záloze Hans Jürgen Domani.

Přítomné přivítal v prostorách roudnického úřadu místostarosta František Padělek, generál ve výslužbě, ve slavnostní vojenské uniformě a uvedl: „Myslím, že se nemusíme přesvědčovat o významu aktivních záloh a rezervistů pro naši zemi, protože je to neoddělitelná součást obrany naší země."

Ředitel Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem plukovník generálního štábu Rostislav Domorák sdělil, že vznik Spolku přátel aktivních záloh vždycky podporoval, protože členy spolku jsou příslušníci aktivních záloh pěší roty u KVV Ústí nad Labem. A díky spojení české a německé strany se práce aktivních záloh posune na ještě vyšší úroveň. Jejich důležitost zdůraznil na příkladu z roku 2013, kdy pěší rota aktivních záloh KVV Ústí na Labem, jako zatím jediná v historii české armády, byla tehdy nasazena při povodních jako doplněk profesionální armády a splnila své úkoly výtečně. Od hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka obdržela ve stejném roce čestný název Generála Sochora. „To je pro nás velice zavazující a slíbili jsme, že odkaz Generála Sochora poneseme svojí aktivní prací," vyjádřil Rostislav Domorák a doplnil: „Přeji oběma předsedům, aby se spolupráce prohlubovala, a to i účastí na společných cvičeních, a v dalších oblastech života."

„Dnešní krok je pro náš spolek velmi důležitý a já doufám, že spolupráce s německými rezervisty se bude vyvíjet i nadále. Po pěti letech jsme dnes došli k písemnému ujednání mezi oběma stranami," zhodnotil Petr Beneš. Vojáci v aktivní záloze si díky této dohodě slibují nejen lepší vzájemné vztahy obou stran, ale také zlepšení vojenských, bezpečnostních a zdravotnických povinností vůči Česku.

Akt v Roudnici nad Labem si nenechal ujít ani starosta městyse Cítoliby Petr Jindřich, starosta obce Malič Jindřich Müller a další hosté. Významným hostem byl poslanec parlamentu České republiky David Kádner, předseda Výboru pro obranu. Právě za jeho působnosti ve funkci předsedy Výboru pro obranu byly schváleny dva nové zákony z balíčku branné legislativy. Díky tomu se upevnilo také postavení vojáků v aktivních zálohách v naší zemi a dává je, co se týká jejich postavení a důležitosti, na roveň vojákům z povolání.

Příslušníci aktivní zálohy, do které se rekrutují nejen dobrovolníci, ale i bývají vojáci z povolání nebo naopak mladí uchazeči o vojenské povolání, se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku, ve zbytku času pak vykonávají své civilní povolání. V případě potřeby jsou na základě rozhodnutí vlády nasazeni do akce.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací