Úterý 20. srpen 2019
Svátek má Bernard
Archivováno

Litoměřicko - První říjnový víkend představoval pro české vojáky v aktivní záloze a rezervisty německého Budeshwehru společné přátelské setkání, vzájemné předávání zkušeností a poměření schopností. V sobotu spolky obou stran podepsali na roudnické radnici ujednání partnerství mezi Spolkem přátel aktivních Záloh Babiny a Zemskou skupinou Sasko ve Svazu rezervistů Německého Bundeswehru. Českou stranu při aktu zastupoval rotmistr v záloze Petr Beneš, německou pak podplukovník v záloze Hans Jürgen Domani. Vojáci se však setkali již v ranních hodinách a kromě sjednání písemné smlouvy byl připraven i společný dvoudenní program.

 

Ten vojáci zahájili v sobotu 1. října ráno srazem u terezínského památníku, kde uctili památku obětem 2. Světové války a položili u památníku květiny. Poté došlo k prohlídce Ghetta a malé terezínské pevnosti. Skupina se pak přesunula do litoměřické centrály Hasičského záchranného sboru, kde si prohlédly zázemí i techniku a došlo na diskuzi s hasiči a předávání si zkušeností ze zásahů, zejména při povodních. Hasiče, tentokrát dobrovolné, navštívili i v Bechlíně. V Roudnici nad Labem si prohlédli opevnění a došlo i na zkoušku střeleckých schopností na střelnici v Hoštce.

Druhý den společného setkání, neděle 2. října, si skupina nenechala ujít nedaleké památné místo české mytologie a historie, horu Říp. Tu si společně vyšlápli. Na vrcholu hory si přítomní připomněli význam Řípu pro Česko, poté byla celá akce ukončena.

Setkání spolků se zúčastnil i ředitel Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem plukovník generálního štábu Rostislav Domorák, který si spolupráci spolků velice pochvaluje: "Vojáci v aktivní záloze jsou důležitou součástí naší armády, díky spojení české a německé strany se práce aktivních záloh posune na ještě vyšší úroveň."

Další společné setkání obou stran je naplánováno na říjen 2017, potvrdil naší redakci Petr Beneš.

FOTOGALERIE:

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací