Pondělí 27. září 2021
Svátek má Jonáš

Litoměřice - Časová osa srovnávající události v rozmezí let 1988 až 1990 v Praze a v Litoměřicích, seznámení s jejich hlavními aktéry, reakce místního tisku, ale i svodky Státní bezpečnosti, fotografie, vážné i humorné dobové komentáře apod.

To vše a mnoho dalšího nabídne exteriérová výstava více než dvou desítek velkoformátových panelů, která bude téměř tři týdny k vidění na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Zahájena bude v pondělí 4. listopadu v 15 hodin.

Na výstavě spolupracoval tým autorů společně se Státním oblastním archivem v Litoměřicích. Zakončena je připomenutím návštěvy prezidenta Václava Havla v Litoměřicích a svobodnými volbami. „Díky výstavě se podařilo shromáždit i řadu dosud nepublikovaných fotografií a materiálů, které budou uloženy v archivu,“ podotkl spoluautor Vladimír Římal.

V následujících dnech bude následovat řada dalších událostí organizovaných u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, kdy se aktivity města propojují s aktivitami občanů. Do příprav byli zapojeni nejen pamětníci, ale i mladá generace.

Již 14. listopadu se například v Kině Máj uskuteční od 18 hodin vzpomínkový večer „30 let svobody“, kterým provede moderátorka Světlana Witowská. Ke zhlédnutí bude filmový dokument, uskuteční se beseda s významnými osobnostmi revolučního dětí, diskuse s lidmi, vše zpestří hudební produkce apod. Besedovat kromě hlavních aktérů místních událostí v čele se Zdeňkem Bártou přijde i účastník celorepublikového dění, bývalý senátor za Litoměřicko a nynější europoslanec Alexandr Vondra.

V den 30. výročí sametové revoluce, tedy v neděli 17. listopadu, se od 10 hodin uskuteční bohoslužba v kostele Všech svatých jako poděkování za 30 let svobody. O hodinu později bude slavnostně odhaleno na budově České spořitelny na Mírovém náměstí dílo ve tvaru trikolory pocházející z dílny litoměřické akademické sochařky Alžběty Kumstátové.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací