Sobota 27. únor 2021
Svátek má Alexandr

ČR - Po mimořádně chladném průběhu května se mince obrátila a v červnu jsme byli svědky další velké meteorologické mimořádnosti. Letošní červen přepisoval teplotní rekordy na většině meteorologických stanic v ČR.

Na konci června sahala teplota v Polabí dokonce po absolutním teplotním rekordu. Srážkově byl červen vzhledem k vysokým teplotám slabý a bohužel se vrátily četné problémy spojené se suchem.

Období 1.–10.  června

První červnová dekáda byla teplá s malým množstvím srážek. Hned zpočátku měsíce stoupaly teploty nad letních 25°C. Vysoké teploty se udržovaly i ráno a večer, nejčastěji kolem 19°C. Slabé ochlazení dorazilo 7. června, kdy se denní teplotní maximum zastavilo lehce nad 20°C.

Období 11.–20. června

V noci z 10. na 11. června byla zaznamenána první tropická noc, která dorazila nejdříve v historii sledování. O den později byl zaznamenán první tropický den letošního roku s maximální teplotou +30,2°C. K večeru dorazila konečně pořádná zálivka s úhrnem 29,4 mm. Následovalo teplé a suché počasí s denními teplotami nejčastěji kolem 25°C.

Období 21.–30. června

Na přelomu druhé a třetí dekády naposledy trochu zapršelo, zaznamenáno bylo celkem 13 mm srážek. Následující celé tři týdny bohužel nespadla prakticky ani kapka. V závěrečném červnovém období byly zaznamenány další tropické dny (26. a 30. 6.), v prvním z nich bylo naměřeno téměř 33°C. Podstatně větší výheň panovala v Polabí, kde teploty stoupaly nad 39°C. Tropická noc byla zaznamenána v noci z 25. na 26. 6.

2307rekordy

Takto to za posledních deset let s teplotami vypadalo například v Krásné Lípě. Zdroj: www.krasnalipa.cz

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací