Úterý 31. leden 2023
Svátek má Marika

Terezín - Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti otevřel v úterý 28. ledna slavnostně Památník Terezín novou stálou expozici věnovanou terezínským transportům – deportacím Židů do Terezína a transportům z terezínského ghetta do míst vyhlazování a otrocké práce.

Slavnostního zahájení expozice se zúčastnila řada významných osobností, mezi kterými nechyběl ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Památka všech obětí nelidských válečných zločinů je nesmrtelná a musíme si ji neustále připomínat a ctít. Tento rok si připomínáme 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi a konce 2. světové války. Poznávání a vyrovnávání se s minulostí je pro každou společnost tématem vysoce důležitým a stále aktuálním,“ podotkl hejtman k aktuálnímu výročí a významnému dni.

Ucelené muzejně expoziční zpracování klíčové součásti fungování terezínského ghetta, kterou představovaly přicházející a odcházející transporty, doposud v podstatě chybělo. Jen stručně bylo pojednáno v hlavní expozici Muzea Ghetta. Nová expozice má proto podat návštěvníkům komplexní informaci o problematice transportů.

Objekt, ve kterém je umístěna, se nachází v místech, kudy do ghetta vedla železniční vlečka, která hrála v odbavování transportů klíčovou roli. Expozice přibližuje mechanismus transportů Židů z území bývalého Protektorátu Čechy a Morava a později i z dalších území ovládaných nacistickým Německem do Terezína, a dále mechanismus vypravování transportů z ghetta do vyhlazovacích, koncentračních a pracovních táborů, především do tábora Auschwitz-Birkenau.

Zachycena je rovněž tragická historie tzv. evakuačních transportů přijíždějících do Terezína v samotném závěru války z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou a poté poválečná repatriace osvobozených terezínských vězňů.

Expozice je vybavena on-line jmenným vyhledávačem, ve kterém si návštěvníci mohou vyhledat údaje o bývalých vězních ghetta, jež jsou shromážděny v databázi Památníku Terezín.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist