Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír

Litoměřice - Litoměřická nemocnice se stala prvním zdravotnickým zařízením v České republice, kde byl testován autonomní robot společnosti BetaRobotics, zvaný Bob. Jde o přístroj, který je pomocí zabudovaného navigačního systému schopen bezobslužně zajistit čištění prostoru a násobně zde snížit množství patogenů.

Dezinfekce prostor probíhá na stejném principu, jako ve zdravotnictví dlouhodobě používané germicidní lampy, tedy na bázi osvitu UV-C složkou světelného záření, které narušuje strukturu DNA mikroorganismů a nejrůznějších patogenů. Oproti stacionárním lampám je velkou výhodou volný pohyb robota v určeném prostoru. Jakmile je trasa dezinfekce správně naprogramovaná, nemůže se stát, že by robot na něco zapomněl nebo nestihl.

„Robota jsme testovali nejdříve v prostoru vyklizené kardiovaskulární jednotky, následně v členitějším prostoru momentálně prázdné, avšak plně vybavené, lůžkové stanice, a to tak, že nejdříve byly provedeny stěry z povrchů, poté proběhlo jejich měření, následovalo čištění pomocí robota a nakonec proběhly na úplně stejných místech stěry a další měření,“ vysvětlila princip koordinátorka pro mimořádné události Nemocnice Litoměřice, a.s. Jana Petržilková, která byla za nemocnici testování přítomna. Jak dále upřesnila, testování probíhalo v nemocnici ve dnech 3. – 4. června.

0704ltmkz1

Ilustrační foto: BetaRobotics

Účinnost dezinfekce pomocí UV byla měřena certifikovaným ATP testerem. ATP test, nebo také bioluminiscenční test, ke kterému se používá přístroj zvaný luminometr, analyzuje přítomnost organického znečištění povrchu či tekutiny. Používá se pro monitorování úrovně čistoty a hygieny, zejména ve zdravotnictví a potravinářství. ATP test dokáže odhalit opravdovou kvalitu úklidu pomocí přístroje, který ukáže číselnou hodnotu znečištění. „Výsledky, které jsme obdrželi, ukázaly v případě naší nemocnice po deseti minutách provozu robota více než 99% účinnost dezinfekce,“ doplnila ještě Jana Petržilková.

0704ltmkz2

Ilustrační foto: BetaRobotics

„Z výsledků měření víme, že UV záření je velmi účinnou metodou dezinfekce. Nespornou výhodou mobilního robota je skutečnost, že jej lze naprogramovat na důslednější dezinfekci kritických míst, např. koupelny, kliky, madla, postele, čekárny apod., a tím tyto plochy vystavit vyšší expozici UV záření. Z testů také vyplývá, že čím delší a intenzivnější je ozařování, tím vyšší je dezinfekční efekt,“ shrnul výsledky testování v litoměřické nemocnici Jiří Stříž z firmy BetaRobotics a doplnil, že další možností využití tohoto programovatelného přístroje je schopnost projíždět samostatně určeným prostorem a procházejícím osobám měřit teplotu.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist