Úterý 29. září 2020
Svátek má Michal
Stokoruna s převáceným vodoznakem

Ústecký kraj – Desetikoruna s chybnou ražbou se stala hitem v Seznam.cz Vyhledávání. Skokanem internetu byla na konci roku ve většině regionů republiky, včetně Ústeckého kraje, a zájem o ni i nadále trvá. Lidé také hojně vyhledávají informace o stokoruně s chybným vodoznakem. Cena obou platidel výrazně převyšuje jejich nominální hodnotu.

O vzácné desetikoruně média informovala už v létě. „Zájem o tuto minci ale nejvíce vystřelil právě před koncem roku. Můžeme se jen dohadovat, jestli důvodem bylo to, že si lidé chtěli před Vánoci vylepšit rozpočet na dárky, nebo naopak chtěli vzácnou minci věnovat jako vánoční dárek. Každopádně ve vyhledávání informací pokračují i v novém roce, denně zaznamenáváme na toto téma statisíce dotazů,“ upřesňuje Michal Sedláček, produktový manažer Seznam.cz Vyhledávání.

Šťastlivec, který by chybnou minci skutečně našel v peněžence, by si polepšil o 30 tisíc korun. Až takovou hodnotu tato sběratelská rarita má. Pozná se podle toho, že je vyražena v roce 1993 a příčná čára, která protíná písmena Kč, je umístěna výš než u běžných mincí. I na chybně natištěných bankovkách se dá přivydělat. Například obráceně natištěný vodoznak na stokoruně může znamenat, že se její hodnota zvýší až na dvacetinásobek. Záleží na stavu bankovky a četnosti chyby. Čím vzácnější, tím dražší.

A jak poznat chybný vodoznak? Podívejte se na bankovku zepředu. Pokud se bude Karel IV. dívat ve vodoznaku doprava, jako na našem snímku, je provedena správně. Jestliže se dívá doleva, jde o chybu a peníze jsou tak zajímavou kuriozitou pro sběratele.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací