Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír

Litoměřice - Deset kufříků na vzpomínky převzali v pondělí zástupci gynekologicko porodnického a novorozeneckého oddělení naší nemocnice od spoluzakladatelek Nadačního fondu La Vida Loca Martiny Opava a Ivy Říhové. Litoměřická porodnice se tímto okamžikem stala 48. porodnicí v České republice zapojenou do projektu Život v kufříku určeného pro odložené novorozené děti.

„Až 500 dětí je každoročně odloženo nebo z různých důvodů odebráno matce přímo v porodnici. Aby jednou netápaly, jak přišly na svět, jak vypadaly a zda je vůbec měl někdo rád, uchováváme vzpomínky na začátek jejich života v kufřících a pomáháme jim tak v období hledání vlastní identity,“ vysvětlila princip projektu Iva Říhová. „Personál a všichni, kteří jsou u děťátka v prvních dnech a týdnech jeho života, do kufříku shromažďují různé předměty, jako fotografie, otisk nožičky po porodu, první dudlík, kousek jeho oblečení nebo první hračku. Cílem je ukázat dítěti, že i když se ho vlastní rodiče zřekli, někomu na něm vždy záleželo a někam patřilo,“ vysvětlila podrobněji Martina Opava a dodala, že v praxi se zpětně ukazuje, že takového kufříky plné vzpomínek mají pro zdárný duševní vývoj dítěte velký význam. „Máme zpětnou vazbu také od pěstounů či adoptivních rodičů, že i oni kufříky oceňují, protože jim pomáhají poznat dosavadní životní cestu dítěte, a rádi v jejich plnění vzpomínkami pokračují,“ doplnila.

Litoměřická porodnice má navíc i tu výhodu, že jako jedna ze tří v republice má i svého konkrétního patrona, který originální kufříky, vyrobené přímo pro Nadační fond La Vida Loca, sponzoruje. Je jím paní Jana Kratochvílová z Prahy. „Velmi vám i naší patronce děkujeme. Děláte úžasnou věc. I když nejlepší by samozřejmě bylo, aby těchto kufříků nebylo třeba, bohužel tomu tak není,“ reagovala vrchní porodní asistentka litoměřické nemocnice Monika Boudová a upřesnila, že v průměru má porodnice ročně kolem pěti případů novorozenců, které zde rodiče odloží.

Nadační fond La Vida Loca realizuje projekt Život v kufříku již od roku 2015. Za tuto dobu bylo do českých a moravských porodnic dodáno přibližně 1150 kufříků, jejichž součástí jsou i drobné dárečky pro děti, jako například fotoalbum, lahvička, deníček děťátka nebo ručně pletené svetříky a háčkované hračky, které dodávají dobrovolníci. Cílem nadace je rozšířit projekt do všech porodnic v republice.

Více o projektu: https://www.zivotvkufriku.cz/domu

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist