Neděle 9. srpen 2020
Svátek má Roman

Litoměřice - Právě zesnulý fenomenální italský skladatel Ennio Morricone zanechal svou stopu i v Litoměřicích. Konkrétně v České republice unikátním Muzeu křišťálový dotek, kde je vystaven křišťálový otisk jeho dlaně doplněný jedinečným vzkazem Mistra: „Nechť umění hudby vzkvétá s uměním skla.“

„Jde o poselství, které nás naprosto odzbrojilo,“ přiznává provozovatel muzea Alexandr Huňát. Neobyčejný výstavní exponát se tak v současných dnech stává neocenitelnou vzpomínkou na život a dílo famózního skladatele, aranžéra, dirigenta, pianisty a trumpetisty.

0907otisk3

Zdroj: www.litomerice.cz

Genius, který se celoživotně věnoval hudbě a složil melodie k více než 500 filmům a televizním seriálům, rád a úzce spolupracoval s Českým národním symfonickým orchestrem. „Otisk dlaně uznávaného hudebního skladatele jsem získal při jeho návštěvě Prahy v únoru 2014, kdy měl nezapomenutelný koncert v O2 areně. Sešel jsem se s ním v hotelu Mandarin Oriental Prague, kde tenkrát bydlel. Setkání to bylo velmi milé, byl to geniální člověk,“ přiblížil moment schůzky Jan Huňát, litoměřický sklář, autor odlitku a spolumajitel muzea, v němž je dílo vystaveno.

0907otisk2

Zdroj: www.litomerice.cz

„Křišťálovou dlaň jsem zakomponoval k houslovému klíči, který symbolizuje celý jeho život a přidal k němu zlatou barvu. Z určitého úhlu pohledu se zlatá barva odráží do dlaně, ve výsledku to dle mého názoru značí jeho zlaté ruce ve spojení k hudbě,“ popsal Jan Huňát své dílo umístěné v expozici spolu s dalšími křišťálovými otisky osobností, jakými jsou například Václav Havel, Karel Gott, sir Nicolas Winton, zpěvačka Anastacia, Jaromír Jágr a mnozí další světoví velikáni.

Návštěvníky stále oblíbenější Muzeum křišťálový dotek je otevřeno v centru Litoměřic denně kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hodin.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací