Litoměřice - V Litoměřicích se na konci května uskuteční netradiční pokus o český rekord. Organizátoři chtějí na jednom místě shromáždit co nejvíce lidí se zvířecím příjmením. Akce bude součástí oslav Mezinárodního dne dětí a uskuteční se v sobotu 30. května 2026 v areálu v Masarykově ulici 635/44 v Litoměřicích, v bývalém areálu ZUŠ.
Počítání účastníků zapojených do rekordního pokusu bude probíhat mezi 10. a 16. hodinou pod dohledem Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která eviduje české rekordy. Dorazit mohou všichni lidé se „zvířecím“ příjmením – například Novákovi se sice do evidence nezapojí, ale Vlčkovi, Kohoutovi, Liškovi, Rybičkovi nebo třeba Holubovi mají šanci stát se součástí českého rekordu.
Celá akce je pořádaná Klubem přátel domácího drobného zvířectva a přírody při ZO ČSCH Litoměřice-Žitenice a nabídne bohatý program především pro děti a rodiny. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu zvířat, kde budou k vidění králíci, drůbež, okrasné ptactvo, kůzlata, ovečky nebo akvarijní rybičky.
Připraveny budou také soutěže a doprovodné aktivity, například chovatelská olympiáda, poznávání krmiva pro zvířata a ptačích hlasů, výstava vajíček, bylinkový záhon nebo oblíbené „Nakrm vlka“. Děti si užijí malování na obličej, pohádku Sváťova Dividla nebo ukázky řezbářských prací Antonína Dorazina z Abertam.
Součástí programu bude i povídání o zvířatech s veterinářkou a zkušenými chovateli nebo výstavka preparovaných zvířat. Akce potrvá od 9 do 17 hodin.
Organizátoři věří, že se rekord podaří překonat a zároveň nalákat veřejnost na den plný zábavy, zvířat a zajímavostí z přírody.
