Proschim - Přes sto lidí, kteří v pátek obsadili hnědouhelný povrchový důl v německé Lužici, zůstalo na místě přes noc, dalších několik stovek pokračuje v blokádě uhelného překladiště. Během dne se pak zhruba dva tisíce lidí utábořily na kolejích vedoucích k elektrárně Schwarze Pumpe, kterou obsadily zhruba čtyři stovky aktivistů. Důl, elektrárnu i přilehlou infrastrukturu chce koupit od firmy Vattenfall česká společnost EPH.
Akce se účastnili aktivisté nejen z Německa ale i z Česka, Polska a dalších evropských zemí a je součástí bezprecedentní vlny občanské neposlušnosti proti těžbě fosilních paliv po celém světě. Podobné akce se uskutečnily například v Austrálii, Indonésii či ve Spojených státech.
Kromě akcí občanské neposlušnosti a blokád se v sobotu odpoledne konal protestní pochod proti těžbě, do kterého se zapojily dva tisíce lidí. Šli z města Welzov, které by se v případě pokračování těžby ocitlo na hraně uhelné jámy. Cílem byla Proschim, které hrozí zbourání.
Petra Němcová, mluvčí hnutí Limity jsme my, které se zúčastnilo protestů, dodává: „Uplynulé týdny masivních protestů po celém světě jasně ukázaly, že uhelný průmysl je věcí minulosti. EPH si kupuje umírající podnik. Místní lidé a jejich podporovatelé totiž chtějí uhelné doly co nejdříve zavřít a jsou ochotni pokračovat v občanských neposlušnostech dokud se tak nestane."
„Firma EPH si musí uvědomit, že investičním rizikem další těžby v Německu není jen cena uhlí či proměna místní energetiky, ale také silný odpor tisícovek místních lidí a jejich aktivních podporovatelů z celé Evropy. Měla by proto konečně říci, jaké má v regionu plány, nebo rovnou přijít s jasným plánem na postupný útlum těžby," uvedl Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.
Švédský státní podnik Vattenfall nyní požádal švédskou vládu o schválení převodu uhelné divize v německé Lužici českému zájemci. Vzhledem ke složité politické situaci ve Švédsku ale česká firma stále může o novou akvizici přijít.