ČR - Na tisíc nelegálně užívaných výherních technických zařízení, z toho šest stovek typu známého pod mediální zkratkou kvízomat, bylo zajištěno v rámci devadesáti trestních řízení, dále přibližně dva miliony korun zajištěných v hotovosti a stejná částka z bankovních účtů. To vše je výsledkem činnosti šedesátky útvarů Policie ČR a specializovaného týmu Výhra. Ten byl v rámci policejního prezidia sestaven v červenci loňského roku. Od té doby má za sebou nemalé výsledky.
"Vzhledem k tomu, že problematika nelegálního provozování technických výherních zařízení je v současné době často diskutovaná, Policie ČR na ní klade velký důraz. Policisté tedy od doby působení specializovaného týmu prověřují stovky provozoven výherních automatů. Kontroly primárně provádíme v součinnosti příslušnými složkami státního dozoru nad loteriemi a hrami v působnosti Ministerstva financí ČR," vysvětluje Ivana Nguyenová, tisková mluvčí Policejního prezidia ČR.
Vedení policie vnímá problematiku takových zařízení i herních automatů jako velký problém, který na sebe váže různé druhy kriminality, proto policisté v těchto kontrolách budou i nadále pokračovat. "Policie ČR je dále jediným orgánem, který v rámci svých řízení zajišťuje herní zařízení a tím minimalizuje jejich přítomnost v hernách," dodala Ivana Nguyenová.
Kvízomat je elektronické herní zařízení, které bylo vyvinuto za účelem obcházení loterijního zákona. Než je hráči na kvízomatu umožněno hrát, musí zodpovědět vědomostní otázku. Podle provozovatelů kvízomatů obsahují tato zařízení prvek dovednosti, a proto nespadají pod účinnost loterijního zákona. To by je osvobozovalo i od placení daně z hazardních her. Ministerstvo financí tuto interpretaci jasně odmítlo, podle jeho stanoviska spadají zařízení typu kvízomat pod účinnost loterijního zákona a jejich provozování bez licence je správním deliktem nebo trestným činem.