Most - V prostoru bývalé vesnice Hořany na Mostecku mezi bývalými povrchovými hnědouhelnými lomy Slatinice a Vrbenský probíhá už třetím rokem záchranný archeologický výzkum, který předchází těžbě uhlí v tomto prostoru. Společnost Vršanská uhelná s archeology úzce spolupracuje a díky tomu se podařila objevit řada unikátních nálezů.
„Pod ruinami vesnice, která zanikla v sedmdesátých letech dvacátého století, se nám podařilo zjistit několik pravěkých situací, konkrétně se jedná o nálezy z doby železné, kdy u nás žili Keltové,“ říká archeolog Martin Volf z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Jedním z nejzajímavějších objevů loňského roku je železářská pec z doby římské. V ní se ve směsi železné rudy, dřevěného uhlí a vápence tavilo železo.
Archeologickému týmu se podařilo také objevit, jak vypadalo běžné osídlení a systém dvorců. V roce 2015 byla objevena podzemní část zahloubené chaty z doby římské, takzvané polozemnice.
I letošní průzkumné práce slibují zajímavé výsledky. Mezi nálezy jsou zvířecí kosti a zbytky keramiky.
Průzkum bude pokračovat až do roku 2018 a je trochu unikátní v tom, že se provádí pomocí sondáží, protože v prostoru Hořan nepředchází těžbě uhlí opatrné odstranění vrchní vrstvy půdy.
Archeologové by výsledky své práce rádi ukázali také veřejně v podobě výstavy či stálé expozice, ale projekt ještě pokračuje, a nějaký čas potrvá, než se vše důkladně zanalyzuje, setřídí a popíše.