Most - V prostoru bývalé vesnice Hořany na Mostecku mezi bývalými povrchovými hnědouhelnými lomy Slatinice a Vrbenský probíhá už třetím rokem záchranný archeologický výzkum, který předchází těžbě uhlí v tomto prostoru. Společnost Vršanská uhelná s archeology úzce spolupracuje a díky tomu se podařila objevit řada unikátních nálezů.

„Pod ruinami vesnice, která zanikla v sedmdesátých letech dvacátého století, se nám podařilo zjistit několik pravěkých situací, konkrétně se jedná o nálezy z doby železné, kdy u nás žili Keltové,“ říká archeolog Martin Volf z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech.  Jedním z nejzajímavějších objevů loňského roku je železářská pec z doby římské. V ní se ve směsi železné rudy, dřevěného uhlí a vápence tavilo železo.

Archeologickému týmu se podařilo také objevit, jak vypadalo běžné osídlení a systém dvorců. V roce 2015 byla objevena podzemní část zahloubené chaty z doby římské, takzvané polozemnice.

I letošní průzkumné práce slibují zajímavé výsledky. Mezi nálezy jsou zvířecí kosti a zbytky keramiky.

Průzkum probíhá pomocí sondáží. Foto: Coal TV

Průzkum bude pokračovat až do roku 2018 a je trochu unikátní v tom, že se provádí pomocí sondáží,  protože v prostoru Hořan nepředchází těžbě uhlí opatrné odstranění vrchní vrstvy půdy.

Archeologové by výsledky své práce rádi ukázali také veřejně v podobě výstavy či stálé expozice, ale projekt ještě pokračuje, a nějaký čas potrvá, než se vše důkladně zanalyzuje, setřídí a popíše.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru