Pondělí 18. leden 2021
Svátek má Vladislav

Manětín - Do obce Lukové na Manětínsku se dostanete za necelou hodinou autem ze Žatce nebo třeba Karlových Varů. Vesnička, ve které aktuálně žije jenom 7 obyvatel, působí opuštěně, přesto se tam hrnou davy turistů.

Důvodem je místní kostel. Kostel sv. Jiří vypadá zchátrale – rozbité schody, opadaná omítka. Uvnitř je ale to, co láká tisíce turistů. V lavicích místo věřících sedí duchové a se skloněnými hlavami se modlí k Bohu.

FOTO

32 unikátních soch vytvořil student Jakub Hadraba v roce 2012. Na své spolužáky navlékl prostěradla a další látky, které byly namočené do sádry. 30 minut bez hnutí pak museli studenti sedět, aby mohl vzniknout tento tajemný projekt. Duchové v lavicích představují postavy sudetských Němců, kteří dříve ve vesnici žili. Podle průvodce, který v kostele návštěvníkům vše vysvětlí a seznámí je z historií, jsou sochy také symbolem ztráty našich nejbližších. Každý totiž v sochách může vidět někoho, kdo mu byl blízký a kdo už není na tomto světě.

Kostel má nyní šanci, díky neobvyklé výzdobě, že se dočká nutných oprav.

Kostel můžete navštívit každou sobotu a neděli, vždy od 13 do 16 hodin. Vstupné je dobrovolné.

KUDY TAM

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací