Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír
Archivováno

Litoměřice - Unikátní operace nádoru prsu se uskutečnila koncem března 2015 v Městské nemocnici v Litoměřicích. Šlo o operaci s použitím detektoru radiačního záření, tzv. gama sondy, při detekci sentinelové uzliny. Jde o metodu, která je pro pacienty mnohem šetrnější, než dříve praktikované postupy.

Nový přístroj je nadějí pro desítky pacientů s nádorem prsu. Foto: Naděžda Křečková

Litoměřická nemocnice si pro tento zákrok gama sondu zapůjčila, ale pro další operace je v prvním pololetí letošního roku s ohledem na šetrnost zákroku a významné zvýšení komfortu pacientů s nádorem prsu plánováno zakoupení vlastního přístroje.
„Jedná se o velmi moderní a inovativní přístup při léčbě nádorů prsu," popsal chirurg litoměřické nemocnice MUDr. Jaroslav Halamka, který operaci nádoru prsu za použití gama sondy vedl, a zároveň nabídl srovnání: „V minulosti bylo jedinou možností pro reálnou šanci na přežití pacienta kompletní odejmutí prsu s nádorem a odstranění všech spádových lymfatických uzlin v podpaží. Nádory prsu se totiž šíří především lymfatickými cestami a zachytávají se právě v lymfatických uzlinách, které jsou pro danou oblast spádové. Například pro prs a horní končetinu je to oblast podpaží."

S rozvojem technologie v diagnostice a i samotné techniky operativy ve druhé polovině 20. století bylo od velkých operací s kompletním odstraněním prsu upouštěno a zákrok se omezoval pouze na odejmutí části prsu s nádorem, ale stále s kompletním vyjmutím spádových uzlin. Poté byla a stále je v medicíně dlouhou dobu praktikována metoda, kdy se lymfatická uzlina v první linii, tedy sentinelová, označí pomocí speciálních barviv a při následném operačním zákroku je odejmuta pouze tato obarvená uzlina. V oblasti diagnostiky a léčby nádorů představuje vyšetření a odstranění sentinelové uzliny jednu z nejnovějších metod.

V posledních letech pro pacienty s nádorem prsu existuje také možnost využít pro detekci sentinelové uzliny velmi malé dávky radiace změřitelné pouze za pomoci speciálního přístroje, tzv. gama sondy. „Vzhledem k malému množství použité radioaktivní látky je vstřebaná radiace zanedbatelná a prakticky neškodná. Navíc metoda detekce označené uzliny pomocí gama sondy výrazně zkracuje samotný chirurgický výkon a šetří tak pacienta od delší celkové narkózy nutné při hledání obarvených uzlin," zhodnotil jeden z hlavních přínosů nové metody MUDr. Jaroslav Halamka.

Výskyt onemocnění rakovinou prsu přitom není na Litoměřicku nijak zanedbatelný. V oblasti Litoměřic a okolí každoročně onemocní karcinomem prsu 70–80 žen, přičemž kolem 50 žen je diagnostikováno ve velmi raném stádiu nemoci. „Především jim je pak určeno řešení jejich onemocnění chirurgickým zákrokem, kdy je zachována převážná část prsu a odstraněna pouze sentinelová uzlina," uzavřel chirurg Halamka.

Nový přístroj je nadějí pro desítky pacientů s nádorem prsu. Foto: Naděžda Křečková

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist