Pondělí 13. červenec 2020
Svátek má Markéta

Podřipsko - Je to poprvé, co hasiči z Podřipska pořádají setkání svých sborů, které se uskuteční 28. října u příležitosti 101. výročí vyhlášení samostatnosti na úpatí nejposvátnější české hory pod záštitou starosty města Roudnice nad Labem Františka Padělka a za velké vstřícnosti starosty Krabčic Jiřího Šimáčka.

Organizace této ojedinělé akce se ujal šéfredaktor Hasičského čtení Josef Pepa Nitra, který k tomu získal druhý nejstarší český sbor dobrovolných hasičů z Roudnice nad Labem, sbory okrsku Horní Beřkovice, z Cítova a Tuhaně a pomoc Okresního sdružení hasičů Litoměřice a Krajského sdružení hasičů Ústeckého kraje, podporu profesionálních hasičů HZS ČR územních odborů, Litoměřice, Ústín nad Labem a Mělník a také několika sborů HZS podniků z okolí, jako například Spolany Neratovice, Synthosu Kralupy nad Vltavou, ČEZ Mělník, ČEPRO a Hasičské vzájemné pojišťovny.

Akce se aktivně účastní první český sbor z Velvar, který zajišťuje čestnou stráž a nejstarší činný pražský sbor Praha-Braník. Sejde se tu celkem pět sborů, které daly základ českému hasičství v Čechách. K velvarskému, roudnickému a branickému sboru se ještě připojí SDH Plaňany a SDH Radhošť, jejichž prapory budou taktéž dekorovány na vrcholu Řípu stuhami věnovanými brněnskou firmou Alerion.

Hasiči se touto akcí hrdě hlásí nejen ke své více než stopadesátileté tradici, ale také k dávným dějinám českého národa, které uctí položením kytice u sochy praotce Čecha v Krabčicích-Rovném. Od symbolu úsvitu našich dějin pak půjdou průvodem alejí k úpatí Řípu, kde přesně v poledne houkáním všech přítomných požárních automobilů bude setkání oficiálně zahájeno spolu s československou státní hymnou. O hudební doprovod se postará Velký dechový orchestr z Mělníka.

Pak už se hosté mohou těšit na program, který začne ukázkami hasičských soutěží dětí a dorostu z Vědomic, Tuhaně a Raškovic. Potom nám firma Stimax představí v praktické činnosti vysokotlaký hasicí přístroj Vario Carbon 13. Díky spolupráci profesionálních a dobrovolných hasičů budeme poté svědky, jak se stříhá havarovaný vrak auta. K vidění tu také bude jak historická technika v čele s koněspřežkami z Libkovic, Černoučku a Cítova, Laurinka z roku 1926 z Libochovic, tak řada moderních požárních automobilů, včetně kontejneru nouzového přežití. Mimo jiné si návštěvníci díky roudnické firmě Meva vyzkouší, jak se dýchá pomocí přístroje. Bude tu prodejní stánek s hasičskými dárky, na kterých nebude chybět logo akce a stánky s občerstvením. Pro ta nejmenší nebude chybět skákací hrad. Děti si také budou moci vyzkoušet hašení malou džberovou stříkačkou. A jelikož už bude podzim a může se ochladit, tak v rámci zabezpečení občerstvení jsme rádi přijali nabídku firmy Fernet Stock s ochutnávkou jejich výrobků. Své nápoje přijede nabídnout také výrobce vitamínových produktů a doplňků stravy firma Juwital.

Vyvrcholení prvního setkání hasičů pod Řípem bude v šestnáct hodin na vrcholu hory, kde bude hasičská fontána zabezpečená dálkovou přepravou vody podřipských sborů, která ozdobí slavnostní dekorování vybraných praporů.

Teď už jenom čekáme, že tak, jak nám přejí místní orgány, řada firem a HZS ČR, tak nám bude přát i počasí. V každém případě to však bude stát za to. Přijďte se přesvědčit.

Autor: Josef Pepa Nitra

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací