Úterý 30. listopad 2021
Svátek má Ondřej

Lovosice - V průběhu září dostanou občané Lovosic zdarma nové kompostéry. Bude jich celkem 430. Všem 270 občanům, kteří vyplnili anketu z loňského roku, poputují automaticky. O zbylá zařízení se mohou lidé žijící v Lovosicích hlásit na odboru životního prostředí.

V loňském roce byla městským úřadem vyhlášena anketa, která zjišťovala předběžný zájem o poskytnutí kompostéru zdarma. Anketa se uskutečnila v průběhu měsíce června a lísky byly přílohou Lovosického dneška a distribuovány byly také v hale městského úřadu. Na základě získaných dat byla v červenci 2018 podána žádost o poskytnutí dotace, která letos na jaře získala zelenou.

V anketě město získalo 270 kontaktů na předběžné zájemce, které nyní obešle s návrhem smlouvy o bezplatném zapůjčení kompostéru. „Zájemci, kteří se přihlásili již v roce 2018, dostanou kompostér automaticky, tedy pokud jejich zájem stále trvá. Tito občané mohou očekávat, že v průběhu září obdrží do své poštovní schránky smlouvu o bezplatném zapůjčení kompostéru, spolu s informacemi, na jejichž základě bude vybavení zahrádky poskytnuto. Z dotace ovšem nakoupíme ještě dalších 160 kusů kompostérů, o které se mohou lidé již nyní hlásit,“ uvedl Vladimír Šuma, místostarosta města s tím, že jediným kritériem je, aby měl žadatel bydliště ve městě Lovosice.

Získání dotace bylo podmíněno vypsáním výběrového řízení na dodavatele a to formou veřejné zakázky. Vybrána byla společností MEVA-TRADE, s.r.o. s nejnižší nabídkovou cenou. Společnost dodá celkem 430 ks zahradních kompostérů o různých objemech:

  • 30 ks o objemu minimálně 800 l
  • 90 ks o objemu minimálně 1 000 l
  • 200 ks o objemu minimálně 1 400 l
  • 110 ks o objemu minimálně 2 000 l

Termín dodávky veškerého vybavení je do 14 dnů od podpisu smlouvy s tím, že nejzazší termín dodání je 9. září 2019. Distribuci kompostérů zájemcům lze tedy očekávat v druhé polovině září.

V případě zájmu se obraťte na pracovníky MěÚ Lovosice odbor životního prostředí: Ing. Vojtěch Hamerník, tel.: 415571130 a Ing. Markéta Kulhánková, tel.: 416571137.

Město Lovosice dlouhodobě usiluje o zavedení kvalitního systému nakládání s komunálním odpadem, který by zaručoval ekonomickou i ekologickou únosnost jeho likvidace. „Biologicky rozložitelný odpad může podle některých odhadů tvořit až 60 % z celkového objemu komunálního odpadu, který končí na skládkách. Lovosice svým občanům již mnoho let umožňují svážet biologicky rozložitelný odpad, který je dále kompostován na kompostárně společnosti SONO PLUS, s.r.o. Svážen je v období vegetace a to jednou za 14 dní. V roce 2018 bylo svezeno zhruba 337 tun bioodpadu, což bylo zhruba o 80 t méně než v předchozím roce. Kompostér je další alternativou umožňující využít biologicky rozložitelný odpad v místě jeho vzniku, a snížit tak podíl biologicky rozložitelných složek komunálního odpadu,“ dodal k projektu Šuma.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací