Pondělí 28. září 2020
Svátek má Václav

Ústecký kraj - Po slunečném a velmi horkém, tzv. supertropickém víkendu, kdy nejvyšší odpolední teploty atakovaly pětatřicetistupňovou hranici, v pondělí dorazila bouřková mračna a spolu s nimi ochlazení. Avšak jen přechodné, způsobené sestupnými proudy bouřkových mračen. Výhledově se žádné výrazné ochlazení nechystá. Tak trochu tropickému létu se u nás zkrátka zalíbilo.

V sobotu 35 °C naměřili v Doksanech nedaleko Litoměřic/Lovosic, přesně 35,0 °C, které se díky tomu staly nejteplejším místem celého Česka. V neděli Doksany vystřídal Most, stanice meteorologické observatoře v Kopistech zaznamenala teplotní maximum 35,5 °C. Jinde v Česku takové vedro nebylo, druhé místo s 35,1 °C obsadily Doksany a třetí Ústí nad Labem (Vaňov), a to s rovnými 35 °C. Rekordy navzdory tomu nepadaly, před pěti lety totiž bylo ještě o 2 až 4 °C tepleji.

Pondělní odpoledne bylo oproti tomu nedělnímu podstatně chladnější, kvůli bouřkám doprovázeným přívalovými srážkami. Například v Libochovicích, které leží mezi městy Louny a Roudnice nad Labem, za hodinu spadlo 44 mm srážek, což znamená, že na metr čtvereční napršelo 44 litrů vody. Šlo o nejextrémnější hodinový úhrn nejen v rámci severozápadních Čech, ale i celé republiky. Liják se prohnal mimo jiné Mostem. Přímo ve městě za půl hodiny napršelo takřka 20 litrů vody na metr čtvereční, v Kopistech jen 3 litry.

A co dál?

ÚTERÝ 11. SRPNA

Nad severní Evropou, přesněji definováno nad Botnickým zálivem, se bude nadále udržovat střed tlakové výše, která svým jižním okrajem bude zasahovat do středoevropského vzdušného prostoru. Bohužel společně s mělkou tlakovou níží se středem kdesi nad Francií, a tak obloha nebude tolik modrá jako ve dnech 8. a 9. srpna. Opět je nutné počítat se vznikem kumulů a kumulonimbů, tzn. bouřek. Odpoledne v maximu 27 až 30 °C, ráno v minimu 19 až 16 °C.

STŘEDA 12. SRPNA

Srdce výše zmíněné oblasti vysokého tlaku vzduchu se posune více na jih, konkrétně nad Baltské moře, v důsledku čehož zesílí vliv této oblasti vysokého tlaku vzduchu v českém vzdušném prostoru. Což znamená, že ubude oblačnosti, výrazně. Noc, ráno a více méně i dopoledne proběhne ve znamení jasné až skoro jasné oblohy, poté nepřekvapí pár stratokumulů a kumulů, nicméně pravděpodobnost, že se na návštěvu staví bouřka, je v podstatě nulová. Odpoledne v maximu 28 až 31 °C, ráno v minimu 18 až 15 °C.

ČTVRTEK 13. SRPNA

Předposlední den pracovního týdne si rozdělí dva tlakové útvary. Cyklóna nad západní Evropou a anticyklóna nad Evropou východní. Teploty zůstanou vysoko, odpoledne v maximu okolo třicítky, ráno v minimu kolem osmnáctky (v nížinách, v civilizaci, rozumíme si). K tomu převážně jasno až polojasno, později odpoledne, k večeru a večer s bouřkami.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací