Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír

Ústecký kraj - Ve středu 25. května byl Pomněnkový den, tedy Mezinárodní den pohřešovaných dětí, který si u nás letos připomínáme již po osmnácté.

Každý rok pátrá policie přibližně po 1500 dětech. Z tohoto počtu je kolem 20 dětí v takzvaném ohrožení. Právě u pátrání po dětech v ohrožení jde především o čas a zapojení veřejnosti. "V Ústeckém kraji jsme za poslední tři roky až do dnešního dne pátrali v kategorii dětí do 15 let po celkem 867 dětech. Z toho bylo 490 svěřenců z výchovných ústavů, kteří se nevrátli z vycházky nebo návštěvy rodiny. A 316 pohřešovaných dětí. Naštěstí všechny policisté vypátrali. Bohužel, a proto i význam Pomněnkového dne, abychom nezapomněli na Honzíka, Patrika a Míšu. Tři děti, které v evidenci stále zůstávají," uvádí mluvčí ústeckých policistů Veronika Hyšplerová.

V posledních letech asi mediálně nejznámější je případ Michaely Patricie Muzikářové z Ústí. Pohřešovaná je od začátku roku 2017. Bylo jí dvanáct let. Pravděpodobně se stala obětí trestného činu. Vyšetřování ale nebylo ukončeno a nikomu nebylo sděleno obvinění. „Udělalo se v tomto případě maximum, zapojili jsme všechny možnosti a prostředky,“ řekl tehdy k případu Tomáš Kohout. „Je to velké zklamání, že nedošlo k jejímu vypátrání,“ dodává. Policisté se i v poslední době zabývali jedním z poznatků, který se ale nepotvrdil.

Nikdy se také nenašlo tělo tehdy osmiletého Jana Štefuci, který v roce 2005 spadl do rozvodněného přivaděče v Chomutově. Podobný osud potkal také o sedm let později devítiletého Patrika Tuťa v Předlicích.

Při pátrání po dítěti v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví jsou první hodiny od zmizení naprosto zásadní. S každou další minutou navíc šance na nalezení dítěte výrazně klesá. Do pátrání jsou proto zapojeny nejen všechny složky integrovaného záchranného systému, ale i dobrovolníci z řad veřejnosti. Ti jsou vždy okamžitě informováni skrze mobilní aplikaci ECHO o aktuální situaci. Přes tuto aplikaci navíc mohou uživatelé jedním stisknutím zavolat Policii ČR a předat relevantní informace.
Aplikace je volně ke stažení na https://www.aplikaceecho.cz/.

Součástí systému pátrání po pohřešovaných dětech je i projekt „Pomozte mě najít“, na jehož webu www.pomoztemenajit.cz jsou preventivní rady či doporučení, co dělat, když se dítě ztratí.

Na mezinárodní úrovni je Česká republika zapojena do projektu AMBER Alert – jedná se mimo jiné o výstražný systém, který upozorní na pohřešované dítě v rámci Evropy, a umožní tak rychlou a efektivní mezinárodní spolupráci.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist