Neděle 28. květen 2023
Svátek má Vilém

Litoměřice - Nemocnice Litoměřice, a. s. získala nejnovější systém pro testování laboratorních vzorků v republice. Lékařům i pacientům přinese systém Atellica Solution od společnosti Siemens Healthineers rychlejší, kvalitnější a přesnější výsledky testů.

Na oddělení klinických laboratoří (OKL) litoměřické nemocnice jde nejen o zatím nejkomplexnější instalaci tohoto systému v ČR, ale také o vůbec první instalaci, která zahrnuje i část pro klinickou chemii. Systém byl slavnostně uveden do provozu v úterý 25. září.

„Automatizovaný systém Atellica Solution umožní zvýšit kapacitu a rychlost testování pacientů a pracovníkům laboratoře ulehčuje od rutinních činností. Mohou tedy věnovat více své pozornosti odborné práci při klinickém hodnocení a interpretaci výsledků. Systém také zjednodušuje práci v laboratoři a zvyšuje její efektivitu,“ poukázal na jednu z hlavních předností primář OKL Vladislav Kaňák a připomněl, že urgentní vzorky je navíc možné zpracovat v rekordně krátké době. Vstupní modul totiž disponuje inteligentním systémem transportu vzorků, takže prioritní statimové vzorky vždy zpracuje přednostně, i v případě, kdy je obsluha do přístroje vloží až jako poslední. Unikátní a patentované řešení dopravy vzorků v Atellica Solution využívá magnetické lože a je desetkrát rychlejší než běžně dostupné systémy jiných výrobců.

2509okl2

Celý systém se snadno ovládá z jedné centrální obrazovky nebo pomocí tabletu. Díky plné automatizaci systém také sám přebírá odpovědnost za kalibraci jednotlivých testovacích metod a kontrolu kvality.

Atellica Solution je ale možné připojit na systém vzdálené správy a jeho prostřednictvím monitorovat jeho chod, stahovat a vyhodnocovat vzdáleně diagnostická data a v případě potřeby se také připojit na obrazovku vzdáleně a konzultovat případné nejasnosti s obsluhou bez dalšího nutného vysvětlování.

„Systém Atellica Solutions je na poli laboratorních přístrojů novinkou a díky svým mimořádným vlastnostem a patentovaným technologiím nemá ve své flexibilitě, rychlosti a kvalitě zpracování vzorků konkurenci,“ zhodnotil Michal Čech, ředitel divize Laboratorní diagnostika společnosti Siemens Healthcare, s.r.o., a dodal: „Jsme rádi, že systém Atellica Solutions podobně pozitivně hodnotí i zákazníci a dnes můžeme oslavit první instalaci unikátního systému v kompletní konfiguraci v České republice.“

2509okl3

Radost neskrýval ani Radek Lončák, předseda představenstva Nemocnice Litoměřice, a.s. „Jakákoli novinka, která posouvá naši nemocnici vpřed, mě vždy velmi těší. A toto je přesně ten případ,“ zhodnotil a na adresu OKL vyjádřil přání, aby nový analyzátor dobře a spolehlivě sloužil.

Oddělení klinických laboratoří vzniklo k 1. 1. 2016 sloučením oddělení klinické mikrobiologie a oddělení klinické biochemie a hematologie. OKL je akreditováno dle ČSN EN ISO 15 189. Své služby nabízí nejen pro pacienty ze všech oddělení a center litoměřické nemocnice, ale i pro pacienty ordinací praktických lékařů a odborných specialistů v Litoměřicích a okolí. Řada vyšetření je využívána i veterinárními lékaři pro zvířecí klientelu. Pracovníci OKL se podílejí na řadě výzkumných úkolů, testování nových léčiv a vyvíjení nových vyšetřovacích a léčebných postupů, jež jsou zaváděny na jednotlivých klinických pracovištích nemocnice.

2509okl4

4x foto: Nemocnice Litoměřice

Autor: Naděžda Křečková

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist