Pátek 5. červen 2020
Svátek má Dobroslav

Podřipsko - V neděli 13. října byla v Sázavském klášteře slavnostně otevřena trasa symbolicky propojující dva bájné a historicky důležité české vrcholy Blaník a Říp. Na 190 km dlouhé cestě, rozdělené na sedm etap značených tabulkami, poutníky provede deník s mapou.

Cesta Česka, spolek věnující se české tradici, ve spolupráci s Klubem českých turistů (KČT) představil Poutní cestu Blaník – Říp. Cesta byla slavnostně otevřena v neděli 13. října 2019 v prostorách bývalého refektáře Sázavského kláštera. Trasa propojuje dva bájné a historicky důležité vrcholy v České republice, je rozdělena do sedmi etap a měří necelých 190 kilometrů. Putování začíná v obci Louňovice pod Blaníkem, pokračuje převážně po vyznačených turistických cestách a končí na hoře Říp pod rotundou svatého Jiří. Závěrečná část trasy vede z obce Ctiněves, kudy vedla též cesta praotce Čecha a kde se již každoročně koná Pouť Českého Anděla.

K památné hoře v cíli cesty však neodmyslitelně patří nejen rotunda, ale i krásy celého Podřipska s jeho přirozeným centrem, městem Roudnice nad Labem.

„Podřipsko se svou dominantou, bájnou horou Říp, je místem s neopakovatelnou atmosférou a krásnou přírodou, která k nám každoročně láká tisíce turistů z celé republiky i světa. Oceňuji aktivitu všech, kteří se o novou trasu zasloužili a věřím, že si poutníci najdou cestu i do nedaleké Roudnice,“ řekl místostarosta Vlastimil Čtverák.

Všechny potřebné informace o Podřipsku, jeho krásách i zajímavostech, včetně aktuálních událostí, jsou turistům a poutníkům dostupné v moderním Informačním a dopravním centru Podřipska a na jeho webových stránkách.

Začátek cesty se nachází v informačním centru obce Louňovice pod Blaníkem, ve kterém poutník obdrží potřebné informace, mapu a Poutníkův deník. Poté se vydá po trase vyznačené 52 tabulkami s QR kódem a rozdělené do sedmi etap. Mezi hlavní místa zde patří například hora Blaník, Český Šternberk, Sázava, Kouřim, Sadská, Stará Boleslav, Mělník a Říp.

„Je známo, že jsme národem milujícím turistiku. Naše putování propojuje dvě nejznámější a nejdůležitější české hory, tedy horu Blaník se symbolikou ochrany a Říp představující zrod, počátek. Poutník navštěvuje místa, která jsou neodmyslitelně spjatá s českými dějinami a získává tak nový pohled na svou zemi a společnost, ve které žije,“ řekl Jindřich Chmelař,“ předseda spolku Cesta Česka.

Každá etapa v sobě zahrnuje téma k zamyšlení, které si lidé obvykle kladou v každé době bez ohledu na to, jakého jsou vyznání, či kultury. Chůze zbavuje člověka napětí a napomáhá zklidnění. Každý má volbu zvolit si vlastní tempo a návodné otázky mu pomáhají udržet si záměr.

„Navíc je poutníkovi dána možnost lépe poznat sebe sama, zpracovat si určitá témata, utřídit si myšlenky či odpovědět si na otázky, týkající se jeho vztahu k ostatním i k sobě. Chůze krajinou mu v tomto úkolu pomáhá a právě tento aspekt je to, co odlišuje turistiku od putování. Máme radost, že se podařilo tuto poutní cestu otevřít pro veřejnost,“ dodal J. Chmelař.

Více informací o poutní cestě naleznete na www.cestaceska.cz a www.kct.cz.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací