Středa 28. červenec 2021
Svátek má Viktor

Roudnice nad Labem - V tomto měsíci si připomínáme již 30. výročí Sametové revoluce. Roudnice nad Labem se k oslavám samozřejmě připojí, a to hned celou řadou aktivit. Přijďte společně vzpomenout na události přelomového roku 1989.

Samotný svátek jměsto Roudnice nad Labem oslaví nejprve 15. listopadu kladením květin u památníku na Husově náměstí a následně přímo 17. listopadu na Karlově náměstí, kde s tematickými písněmi na kytaru vystoupí Jiří Hoření, dále se s Modlitbou pro Martu připojí i místostarosta Vlastimil Čtverák a následně k poslechu zahraje Václav Rus.

„17. listopad je státním svátkem spojujícím události, mezi kterými uplynulo 50 let. Zatímco listopad roku 1939 byl jakýmsi prvním velkým veřejným vystoupením českého protinacistického odboje, tak demonstrace 17. listopadu 1989 byla vyvrcholením stupňujícího se odporu proti tehdejšímu režimu, mající za následek řetězec následujících událostí vedoucích k jeho definitivnímu konci. Nelze tedy tato dvě data směšovat, ale zároveň nelze pro jedno zapomínat na druhé. Obě mají jedno společné, a to je touha se zařadit mezi svobodné a demokratické země Evropy a světa. Neformálním setkáním si proto připomeneme nejen události listopadu 1989, které otevřely cestu ke svobodě a demokracii, ale i události roku 1939, zejména oběti a utrpení studentů v odboji proti fašismu a jejich statečný boj za osvobození vlasti a zachování české státnosti,“ řekl starosta František Padělek.

Sejdeme se v 16:00 a čas ukončení programu závisí na zájmu veřejnosti. Občerstvení bude zajištěno formou stánkového prodeje.

Zajímavý program si připravilo Podřipské muzeum, kde již od poloviny září mají návštěvníci možnost shlédnou tematickou výstavu „30 let svobody a demokracie“. Její slavnostní vernisáž proběhne 13. listopadu a expozice bude přístupná až do 3. ledna. Nejbližší setkání se však uskuteční již 4. listopadu v knihovně Ervína Špindlera, kde proběhne beseda s pamětníky událostí 17. listopadu 1989. Přijďte společně s hosty Marií Lutkovou a Sašou Vondrou vzpomenout na události, které odstartovaly přechod k demokracii. Na další besedu, tentokrát s historikem a spisovatelem Jiřím Padevětem, se můžete těšit 26. listopadu v Podřipském muzeu. Program je pojatý jako celkové ohlédnutí za událostmi upálení Jana Palacha, březnové okupace roku 1939 a listopadové revoluce v roce 1989.

Do oslav se aktivně zapojí i občanský spolek NEZAPOMÍNEJME!, který 16. listopadu při příležitosti 30. výročí sametové revoluce organizuje tematický večer s koncertem Petra Lutky, nezapomenutelného aktéra listopadových setkání a člena sdružení Šafrán. Pohledem do archivů StB si účastníci připomenou, jak o roudnických událostech referovala druhá strana a uvidí „roudnický samet“ na nikdy nezveřejněných fotografiích. Vystoupí i ochotnický spolek Hozená rukavice Gymnázia Roudnice n. L. Akce je pořádána s využitím fondů Archivu bezpečnostních složek ČR, ve spolupráci s TJ Sokol a s podporou Nadačního fondu Kalich.

O listopadovém kulturním programu se dozvíte více v kalendáři akcí ZDE a videopozvánce MIS:

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací