Pátek 27. květen 2022
Svátek má Valdemar

Ústecký kraj – Celkem 19 elektromobilů a k nim dvacet dobíjecích stanic darovaných Skupinou ČEZ poslouží zejména k městské přepravě klientů příspěvkových organizací Ústeckého kraje v oblasti sociálních služeb.

Po území Ústeckého kraje začíná jezdit 19 nových automobilů na elektrický pohon a rozvoj elektromobility v tomto regionu je tak zas o krok dále. Společně se na něm podílejí Ústecký kraj a ČEZ, a.s., které pro letošní rok realizovaly projekt podpory příspěvkových organizací v oblasti sociálních a pečovatelských služeb formou darování elektrovozidel.

„Ústecký kraj podporuje projekt Elektromobilita Skupiny ČEZ a současně jde v propagaci této čisté formy dopravy příkladem i dalším subjektům z oblasti státní správy a samosprávy, což velmi oceňuji. Elektromobilita má potenciál zejména v městských aglomeracích s hustou sítí komunikací, což jí dává spolu s ryzím přínosem pro životní prostředí v Ústeckém kraji jasné opodstatnění,“ sdělil generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Videoreportáž

„Elektromobily využívají pro služební cesty zaměstnanci krajského úřadu již několik let. Dlouhodobě podporuje kraj i vznik nových dobíjecích stanic. Teď konečně mohou výhody elektromobilů využít pro svou náročnou práci i pracovníci v sociálních službách. Auta byla vybrána společně s organizacemi, aby maximálně vyhovovala jejich potřebám,“ popsal význam spolupráce se skupinou ČEZ hejtman Oldřich Bubeníček.

Odbor sociálních věcí Ústeckého kraje doporučil 14 organizací, kterým energetická společnost ČEZ darovala cekem 19 elektromobilů a 20 dobíjecích stanic. Pracovníkům sociálních služeb poslouží především k přepravě klientů do lékařských zařízení po městě, rozvozu stravy, zásobování a zajištění další nezbytné agendy. Elektromobily krajským sociálním a pečovatelským službám dostali organizace doslova ušité na míru dle jejich potřeb. Sami si řekli, jaký typ vozu potřebují. Zda například větší, protože budou vozit klienty k lékaři, nebo spíš menší do městského provozu.

„Spanilé jízdě“ elektromobilů s jejich řidiči z obdarovaných organizací, která odstartovala ve čtvrtek 31. května dopoledne od bran hlavní budovy Krajského úřadu Ústeckého kraje, předcházelo postupné věcné převzetí vozů včetně dobíjecích stanic. Jednotlivým organizacím ČEZ na základě jejich požadavků daroval vozy značek VW Golf, BMW, Hyundai a Peugeot v celkové hodnotě přesahující 17,8 milionu korun. Součástí předávky uživatelům byla i ukázka užívání vozidla a jeho dobíjení.

Dvě tisícovky elektromobilů v Česku

Na území Ústeckého kraje provozuje Skupina ČEZ aktuálně 12 veřejných dobíjecích stanic, z toho pět rychlodobíjecích schopných doplnit 80 % kapacity baterie elektromobilu za 20-30 minut. Veřejné dobíjecí stanice ČEZ jsou k dispozici např. v lokalitách Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Teplice, Trmice, Prunéřov, Ledvice nebo v Hrušovanech. Většina jich je zároveň pohodlně dostupných z přilehlých významných silničních tahů.

Projekt Elektromobilita ČEZ spolupracuje s cca 50 partnery z řad automobilek, obchodních center, komerčních subjektů či radnic po celé České republice. V kategorii územních celků jde vedle Ústeckého kraje například také o Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj, z řad institucí a ministerstev jsou to zejména Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo dopravy.

Po loňských 400 nových registracích elektromobilů a dosavadních 202 letos se aktuální počet elektrických vozů v České republice přiblížil hranici dvou tisíc vozů. Třicítka aut na elektrický pohon tvoří vozový park projektu Elektromobilita ČEZ nebo jeho partnerů.

Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů. Odhady vývoje trhu předpokládají v průběhu několika let v ČR roční prodeje několika tisíc vozidel s elektrickým pohonem.

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist