Úterý 25. červen 2019
Svátek má Ivan

Ústecký kraj - Transfuzní oddělení Krajské zdravotní- Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem vzkázalo poděkování všem dobrovolným dárcům krve, kteří v uplynulých týdnech na základě výzvy přišli darovat nejcennější tekutinu.

Výzva směřovala k lidem s univerzální skupinou 0-. Transfuzní oddělení zajišťuje odběry krve ve spádové oblasti Ústí nad Labem, Teplice, Litoměřice, Lovosice a Roudnice nad Labem a zásoby krve skupiny 0- využívané při operacích se dostaly po letních měsících na kritickou hranici.

"Po výzvě v médiích a oslovení našich dárců přišlo k datu 11. října celkem 174 dárců krevní skupiny 0- darovat krev. Díky výzvě se dostavilo celkem 101 nových dárců, u 29 byla zjištěna krevní skupina 0-. Ve stejném období však bylo vydáno či připraveno pro pacienty naší nemocnice celkem 133 krví této univerzální krevní skupiny," rekapituluje MUDr. Klára Váchová, zástupkyně primáře Transfuzního oddělení Krajské zdravotní - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem s tím, že v posledních týdnech se oddělení pohybovalo na hranici 30-50 % běžných zásob a nedařilo se ani po přímém telefonickém kontaktování dárců krve stav zásob doplnit.

"V určitých obdobích se můžeme potýkat s nedostatkem určitých krevních skupin. Je to dáno zejména skladbou pacientů, kteří jsou v tomto období ošetřováni. Ale také k tomu přispívá i doba skladování erytrocytů, která je pouze 42 dní. Rovněž i zastoupení krevních skupin v populaci hraje svou úlohu. Nejčastěji se však potýkáme s nedostatkem krví A negativních a především univerzálních 0-, což je důsledkem i vysoce centralizované zdravotní péče v naší nemocnici, jako je např. úrazové centrum, která má vysokou spotřebu univerzální 0- krve pro masivně krvácející pacienty a k velkým spotřebitelům krve se přidala i nově vzniklá kardiochirurgie," vysvětluje lékařka.

Zásoby krve skupiny 0- se ústeckému transfuznímu oddělení podařilo zvýšit zhruba na 65 % potřebného stavu. "Mezi prvodárci, kteří na výzvu dosud zareagovali, byli kromě mladých i starší 50 let, což vidíme jako velmi pozitivní i do budoucna. Všem, kdo přicházejí dobrovolně darovat krev, děkujeme," řekla MUDr. Klára Váchová.

Kontakt:

  • Transfuzní oddělení Krajská zdravotní – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, budova C, 2. nadzemní podlaží
  • Sociální péče 3316/12A
  • 401 13 Ústí nad Labem
  • Telefon pro dárce krve: 477 113 468

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací