Úterý 23. duben 2019
Svátek má Vojtěch

Ústecký kraj – Oblíbení čerti Krampus opět po roce vyrážejí do ulic! Na šou alpských čertů se mohou těšit lidé hned z několika měst a obcí v Ústeckém kraji. Pekelná jízda skupiny Krampus – čerti ze severu začíná už v sobotu 10. listopadu v Oseku na Teplicku.

Mají mohutné kožichy, jedinečné děsivé masky. Někteří svírají trojzubce, občas vyšlehne i plamen. Tohle nejsou normální čerti. Tohle jsou krampusové. A jejich obliba u nás roste. Odpovídá tomu i počet předvánočních show, na kterých se ukáží.

Premiérová sobotní šou Krampus v Oseku začíná v 17 hodin na pouťovém prostranství u DDM ohnivou šou a blíže nespecifikovaným doprovodným programem. V 18 hodin přijde vyvrcholení celé akce – průvod děsivých Krampus čertů ze severu. Ukončení akce je plánované na 19. hodinu. Vstup je, jako již tradičně, zdarma.

Krampus čerty můžete dále vidět v Ústeckém kraji během listopadu a prosince v Litoměřicích (24.11.), v Teplicích (25.11.), v Tušimicích (1.12.), ve Vejprtech (1.12. u příležitosti rozsvícení vánočního stromku), v Žatci (2.12.), v Kadani (5.12. - tady vyroste pekelný stan, kde budou čerti strašit zlobivé děti a hodné dostanou od Mikuláše nadílku) a v Mostě (16.12).

Kdo jsou krampusové?

Krampus je alpským strašidlem, označuje rohatou antropomorfní figuru, která v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému čertovi, průvodci sv. Mikuláše. Starověká tradice Krampusu se z rakouských Alp postupně rozšířila do celého Rakouska a postupně i do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. Jméno Krampus vzniklo z rakouského „krampas" označujícího něco neživého.

0711krampus

Aktuálně

Co se chystá

Lidé

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | e-litoměřice.cz | Linelab.cz TOPlist